Chromebook dla graczy? Model z układem Radeon w drodze!

Na rynku może pojawić się nowy Chromebook oferujący zaskakująco wysoką wydajność. Do czego wykorzystamy flagowe podzespoły w komputerze z ChromeOS?

ChromeOS to z natury lekki i mało wymagający system operacyjny dla tanich laptopów i tabletów. Całość umożliwia uruchamianie aplikacji z Androida, pracę w pakiecie biurowym Google oraz wiele innych funkcji, które dostępne są po podłączeniu urządzenia do sieci.

Acer Chromebook 315
Źródło: acer.com

Acer Chromebook 315

Źródło: acer.com

Chromebooki korzystają głównie z najtańszych procesorów Intel - od Celeron do bazowych modeli Core i3 lub układów opartych na architekturze ARM. Ostatnimi czasy na rynku zaczęły pojawiać się również komputery z procesorami od AMD.

Zobacz również:

  • Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [23.09.2021]
  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]
  • Microsoft i Google pracują nad aktualizacją klawiatury dla Chrome

Najnowsze informacje donoszą, że wkrótce na półki sklepowe może trafić pierwszy Chromebook wyposażony w dedykowany układ graficzny AMD Radeon.

W kodzie źródłowym ChromiumOS znalazły się wpisy dotyczące komputera o nazwie kodowej Mushu. Sugerują one, że nadchodzący komputer oparty będzie na procesorze Hatchu, co sugeruje wykorzystanie układów Intela z rodziny Core 10 generacji. Całość zostanie połączona z dedykowanym układem graficznym AMD Vega 12.

Jaka jest specyfikacja techniczna układy Vega 12. W chwili obecnej jest to owiane tajemnicą. Vega 11 to zintegrowany układ graficzny. Vega 12 zatem może być jego odpowiednikiem dla procesorów Intela, ale na forum Phoronix pojawiło się oficjalnie potwierdzenie od AMD, które zaprzecza jakoby Vega 12 była zintegrowaną kartą graficzną.

Według Hassana Mujtaby z Wccftech jest to mobilny, dedykowany układ graficzny, którego rozwój rozpoczął się w 2018 roku. Karta graficzna ma 4 GB wbudowanej pamięci operacyjnej, 1024 jednostki obliczeniowe i natywne wsparcie dla Linuxa, co jest niezwykle istotne w przypadku komputerów z ChromeOS.

Oznacza to, że wkrótce na rynku może pojawić się Chromebook, który bez problemu poradzi sobie z wybranymi grami na pisanymi na Windowsa. Z pewnością nowy model pozwoli cieszyć się wszystkimi grami stworzonymi z myślą o Androida.

W chwili obecnej nie znamy jeszcze daty premiery ani sugerowanej ceny detalicznej.

Źródło: chromeunboxed.com