Chromebook już w przedsprzedaży

Na Amazon i BestBuy można już zamawiać netbooki z systemem Chrome OS, czyli Chromebooki. Na razie jednak przedsprzedaż ograniczona jest do mieszkańców USA. W innych krajach będą dostępne w późniejszym terminie.

Producentami netbooków z systemem operacyjnym firmy Google są Acer i Samsung. Chromebook Acera z samym Wi-Fi kosztuje 380 dolarów, a z Wi-Fi i 3G 450 dolarów. Samsungi są nieco droższe. Wersja Wi-Fi jest w cenie 430 dolarów, a Wi-Fi/3G 500 dolarów. Dostawy zamówionych laptopów rozpoczną się 15 czerwca.

Chromebook Samsunga z serii 5 ma 12,1-calowy ekran, procesor Intel Atom, 2 GB RAM i 16 GB dysk SSD. Oferuje też wyjątkowo duży touchpad oraz dobrze wykonaną klawiaturę. Jednak to, co naprawdę wyróżnia Chromebooki spośród innych netbooków to oprogramowanie.

Zastosowano w nich Chrome OS. W zasadzie jest to rozbudowana wersja przeglądarki Chrome wzbogacona o możliwość uproszczonego przeglądania plików i nie wymagająca systemu operacyjnego (przejmuje jego rolę). Ma to ułatwić pracę na komputerze osobom, które nie potrzebują rozbudowanego systemu operacyjnego, a większość swoich zajęć mogą wykonać w nowoczesnej przeglądarce z możliwością instalowania aplikacji.

Będą to pierwsze laptopy tego typu, które trafią na rynek. Niedługo okaże się, czy użytkownicy faktycznie chcą prostoty kosztem większych możliwości i pełniejszej kontroli.