Chromebooki już wkrótce z ekranem dostosowującym się do otoczenia

Komputery z systemem od Google już wkrótce otrzymają system adaptacyjnej regulacji ekranu.

Wyświetlacze Chromebooków w najbliższej przyszłości mogą stać się o wiele inteligentniejsze. Google ogłosiło właśnie nową funkcję dla systemu Chrome OS. Mowa o Ambient EQ. Rozwiazanie to automatycznie dostosuje temperaturę barwową wyświetlacza i balans bieli w zależności od otoczenia.

Chromebooki już wkrótce z ekranem dostosowującym się do otoczenia

Źródło: samsung.com

Firma twierdzi, że sprawi to, że zawartość wyświetlana na ekranie będzie wyglądać znacznie bardziej naturalnie i stanie się lepiej przyswajalna dla oczu użytkownika.

Dzięki technologii Ambient EQ ekrany Chromebooka dostosują się do każdego otoczenia niezależnie od tego, czy użytkownik pracować będzie na świeżym powietrze w słoneczny dzień czy w zamkniętym pomieszczeniu bez dostępu do światła zewnętrznego. Działanie funkcji Ambient EQ zostało opisane przez Alexandra Kushera - dyrektora Chrome OS Software.

System Ambient EQ po raz pierwszy pojawił się po raz pierwszy w najnowszych smartfonach Google Pixel 4, które zostały zaprezentowane w zeszłym roku. Rozwiązanie korzysta z szeregu algorytmów i danych przetwarzanych z czujników. Całość składa się na system, który pozwoli adaptacyjnie dostosować parametry wyświetlacza do warunków zewnętrznych.

W rzeczywistości Ambient EQ działa bardzo podobnie do technologii True Tone, która od kilku lat znajduje się na praktycznie sporej ilości urządzeniach firmy Apple od iPhone'a przez iPad'a, aż po komputery Mac.

Ambient EQ będzie dostępne jedynie na wybranych modelach komputerów. Pierwszym z nich ma być Chromebook od Samsunga, którego sprzedaż ma rozpocząć się w okolicach kwietnia tego roku. Google informuje, że wraz z upływem czasu funkcja zostanie zaimplementowana w większej ilości komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS.

W chwili obecnej brakuje jasnej informacji na temat sposobu kwalifikacji urządzeń, które będą kompatybilne z Ambient EQ. Google nie wspomniało nawet o własnym Pixelbooku Go zaprezentowanym w ubiegłym roku. Możliwe, że rozwiazanie działać będzie jedynie na najnowszych modelach.

Źródło: digitaltrends.com