Chromebooki są popularne w USA. Odpowiadają za 21% sprzedaży notebooków

Chromebooki to laptopy z systemem operacyjnym Chrome OS, który został opracowany na bazie Linuksa i popularnej przeglądarki Google Chrome. Sprzęty z tym systemem cechuje stosunkowo niska cena, ale też ograniczone możliwości względem klasycznych laptopów z systemem Windows. Mimo to okazuje się, że komputery te są chętnie kupowane i bardzo dobrze oceniane przez klientów ze Stanów Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o system operacyjny królujący na komputerach osobistych bez dwóch zdań jest to dziś Windows od Microsoftu. Urządzenia z Linuksem oraz komputery Mac z systemem OS X od Apple nie zdobyły do tej pory większego udziału w rynku. Wygląda jednak na to, że pojawi się inny gracz, który ma szansę na zachwianie hegemonią Microsoftu w tym segmencie. Jest to Google oraz jego system Chrome OS.

Chrome OS to oprogramowanie, które napędza komputery typu Chromebook, czyli w większości proste i tanie laptopy kosztujące znacznie mniej, niż Ultrabooki i notebooki z systemem Microsoftu. Trzeba jednak pamiętać, że system ten do prawidłowego działania wymaga stałego połączenia z internetem i nie pozwala na instalację klasycznych aplikacji. Mimo tych ograniczeń okazuje się, że urządzenia działające pod jego kontrolą cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem.

Chromebooki są popularne w USA. Odpowiadają za 21% sprzedaży notebooków

Chromebooki są po prostu bardzo popularne w USA. Zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów Amazonu, a wedle badań NPD Group urządzenia z Chrome OS odpowiadają bowiem za 21% sprzedaży notebooków w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, wedle danych z 2013 roku ilość sprzedanych Chromebooków jest znacznie większa niźli w 2012 roku i wynosi 1,76 miliona sztuk względem 400 tysięcy sztuk rok temu.

źródło: slashgear.com