Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: lepsza jakość obrazu, ale i wyższa cena

Nowa, ulepszona wersja wtyczki Google do streamingu jest już dostępna. Czy warto zamienić Chromecasta 2 nowiutkim Chromecastem Ultra? Zobaczmy, co różni oba modele urządzenia.


Zobaczmy, czym nowy Chromecast Ultra różni się od swojego poprzednika.

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: lepsza jakość obrazu, ale i wyższa cena

Czy lepiej zdecydować się na Chromecast Ultra czy zostać lub nabyć Chromecasta 2? Wybór będzie dość trudny, bo trzeba będzie zdecydować się na wyższą jakość lub niższą cenę urządzenia.

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: cena, dostępność i konkurencja

Jedną z najlepszych cech oryginalnego Chromecasta i Chromecasta 2 jest to, że są to stosunkowo tanie urządzenia. W Polsce ceny tego drugiego zaczynają się od 170 złotych, a oryginalna cena to 35 dolarów. Wystarczy podłączyć go do telewizora i zacząć pracę (lub zabawę) z dostępem do wszystkich treści, które możemy tylko znaleźć na swoim smartfonie lub tablecie.

Chromecast Ultra to niestety pewna zmiana pod tym względem. Urządzenie kosztować będzie co najmniej 69 dolarów (w Polsce więc zapewne prawie 400 złotych). Przenosi to Ultra z kategorii niewielkich zakupów, do tych, które muszą być już nieco bardziej przemyślane.

Zobacz również:

  • 8 alternatyw dla YouTube

Może to być problem dla niektórych, którzy zobaczą choćby świetny Amazon Fire TV Stick dostępny za około 40 dolarów, ale warto w tym miejscu podkreślić, że Chromecast Ultra jest jedynym dostępnym niedługo w Polsce urządzeniem tego typu, które potrafi obsłużyć standard 4K. Amazon Fire TV 4K też może to zrobić, ale cena rośnie tu do około 80 dolarów (czyli więcej niż cena Chromecasta Ultra).

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: wygląd

Jak na urządzenia, które większość swego życia spędzają podłączone z tyłu telewizora, Chromecasty prezentują się bardzo estetycznie.

Nowy Ultra ma taką samą, okrągłą konstrukcję jak Chromecast 2, lecz jest nieco prostszy i bardziej wyrafinowany, co może się podobać.

Błyszcząca, plastikowa obudowa ma wymiary 58,2 x 13,7 x 58,2 mm i waży 47 gram. Podczas gdy Chromecast 2 dostępny był w wielu kolorach, w przypadku wersji Ultra Google uznało, że możesz mieć każdy kolor, który chcesz, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny.

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: lepsza jakość obrazu, ale i wyższa cena

Chromecast Ultra nie ma już na sobie charakterystycznego logo Chrome. Zamienił je znaczek "G" czyli skrócona wersja logotypu "Google".

Urządzenie wciąż podłączane jest do telewizora poprzez HDMI. Jest jednak również możliwość łączenia się z siecią za pośrednictwem kabla Ethernet (w pudełku znajdziesz odpowiednią przejściówkę). Rozwiązanie to przyda się, gdy sieć bezprzewodowa w domu pracuje zbyt wolno.

To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, gdy wziąć pod uwagę streaming w standardzie 4K.

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: specyfikacje i funkcje

Google nie wymienia żadnej oficjalnej specyfikacji dla Chromecasta Ultra, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich modeli. Wiemy jednak, że moduł wi-fi posiada standard 802.11ac. Urządzenie obsługuje pasma o częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz przy użyciu anteny SIMO 1x2.

Chromecast Ultra kontra Chromecast 2: lepsza jakość obrazu, ale i wyższa cena

Chromecast Ultra wygląda estetycznie. Dostępny będzie w jednym kolorze. Najważniejsze są jednak funkcje, a te przewyższają dotychczasowe urządzenia z tej serii. Obsługa standardu 4K i łączenie poprzez Ethernet to dwie ważne możliwości, które pojawiły się w tej wersji urządzenia.

Google twierdzi, że Ultra jest nawet 1,8 razy szybszy niż Chromecast 2, co byłoby naprawdę dobrym wynikiem, a wydaje się, że jest to możliwe, szczególnie, gdy spojrzeć na to, że obsługuje on rozdzielczość 4K Ultra HD z HDR.

To prawdziwy krok naprzód w stosunku do poprzedniego modelu, który potrafił obsłużyć maksymalnie tryb 1080p. I choć treści 4K nie ma jeszcze aż tak dużo, to jednak stale przybywa ich z takimi serwisami jak YouTube, Netflix, a także kolejnymi stronami oferującymi filmy w Ultra High Definition.

Podsumowanie

Pod względem wydajności i możliwości Chromecast Ultra to duża poprawa wobec starszego rodzeństwa, zwłaszcza po dokonaniu skoku do 4K.

Ulepszenia techniczne wymagają jednak wzrostu cen, który w tym wypadku także jest dość wysoki. Jeśli więc potrzebujesz streamingu 4K, to jest to naprawdę dobra oferta, a jeśli szukasz czegoś tańszego, w starym dobrym 1080p, możesz teraz jeszcze taniej kupić Chromecasta 2 i cieszyć się jego możliwościami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: