Chroń prywatność - rozszerzenia dla przeglądarki Firefox

Każda nowoczesna przeglądarka internetowa oferuje tzw. tryb prywatny, ukrywający aktywność użytkownika. Niestety nie jest on w stu procentach skuteczny. Aby lepiej chronić prywatność w Sieci, warto zwrócić uwagę na dodatki, uzupełniające funkcjonalność trybu prywatnego.

Tryb prywatny przeglądarki, obiegowo nazywany "trybem porno", to mechanizm mający zapobiegać zapisywaniu przez aplikację historii odwiedzanych stron plików cookie, haseł i danych wpisywanych w formularzach (np. fraz w wyszukiwarkach). Naukowcy z uniwersytetów Stanford i Carnegie Mellon dowiedli jednak, że użycie tego trybu pozostawia pewne ślady aktywności użytkownika (np. certfikaty SSL) w systemie.

Twoja przeglądarka zostawia ślady nawet gdy używasz trybu prywatnego i proxy. Dane takie jak rodzaj i wersja przeglądarki internetowej, system operacyjny, zainstalowane wtyczki, ustawienia daty i czasu, a nawet czcionki tworzą twój unikalny cyfrowy "odcisk palca".

Zobacz również:

  • Przeglądarka Opera z... wbudowaną grą
  • Chrome - historia aktualizacji [20.10.2021]

Ogólną zasadę zachowania się w Sieci można sformułować tak: działając w trybie prywatnym nie rób niczego, czego nie zrobiłbyś w obecności przełożonych lub członków rodziny. W ostateczności - użyj stosownych rozszerzeń do przeglądarki, aby maksymalnie utrudnić wyśledzenie twojej aktywności w Internecie.

Rozszerzenia dla przeglądarki Firefox

PasswordMaker

Podstawowe zasady tworzenia bezpiecznego hasła nakazują m.in. łączyć wielkie i małe litery, cyfry, znaki specjalne i symbole, przestawiać litery w wyrazie itp. Problem w tym, że im hasło mocniejsze, tym trudniejsze do zapamiętania. Zamiast używać opcji zapamiętywania haseł przez przeglądarkę, oferowanych przez serwisy WWW usług typu "Zapamiętaj mnie na tym komputerze" lub - co gorsza - używania jednego hasła w kilku serwisach, zastosuj rozszerzenie PasswordMaker.

Jedyne, co musisz zrobić, to ustanowienie hasła głównego dla tego rozszerzenia. PasswordMaker w oparciu o to hasło, adres URL strony z logowaniem i kilka innych czynników każdorazowo generuje unikalne hasło dostępowe. Zamiast zapamiętywać wiele haseł do różnych stron, wystarczy zapamiętać jedno.

Kompatybilność: Firefox 1.0 - 4.0 beta 4

Ghostery

Rozszerzenie blokujące działalność sieci śledzących aktywność użytkownika w Internecie, np. Google Analytics czy AdWords. Dzięki Ghostery dowiesz się, kto na danej stronie zbiera dane o tobie (informacje o tym wyświetlane są w oknie przeglądarki w prawym górnym rogu oraz na pasku stanu). Rozszerzenie pozwala nawet zajrzeć do kodu poszczególnych sieci, dzięki czemu poznasz, jak zachowuje się konkretny tracker.

Kompatybilność: Firefox 3.0 - 4.0b8pre, dostępne również dla Internet Explorera i Chrome'a

FireFound

Dodatek przydatny w wypadku zgubienia czy kradzieży notebooka. Za każdym razem, gdy ktoś z twojego komputera połączy się z Internetem, FireFound dowie się o połączeniu i zidentyfikuje sieć, przez którą ono nastąpiło. Dane te wysyłane są do centralnego serwera (bezpłatna usługa FireFound.com; można też założyć własny serwer). Rozszerzenie pozwala zdalnie usunąć takie dane jak hasła do przeglądarki, pamięć podręczną, historię przeglądanych witryn itp. Dodatkowa funkcjonalność usługi dostępna jest za niewielką opłatą abonamentową.

Kompatybilność: Firefox 3.6 - 4.0b8pre