Chude skarbonki pęcznieją

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, ostatnio sytuacja finansowa Polaków nieznacznie się poprawiła i coraz więcej gospodarstw domowych jest w stanie odkładać pieniądze.

W sierpniu br. w porównaniu z grudniem 2002 roku odsetek osób twierdzących, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda im się zaoszczędzić jakieś pieniądze wzrósł o 6 punktów procentowych - do 16%, o 5 punktów procentowych wzrosła także liczba osób posiadających jakiekolwiek oszczędności - do 21%. W porównaniu z lipcem br. odsetek osób, które są w stanie oszczędzać wzrósł o 3 punkty procentowe - do 12%.

11% ankietowanych przez Ipsos w sierpniu br. przyznało, że ich gospodarstwo domowe ma rosnące długi (wobec 10% miesiąc wcześniej), 9% wydaje oszczędności, 66-proc. respondentów wystarcza na życie (wobec 69% w lipcu), 11% odkłada drobne sumy (wobec 8% w lipcu), a 1% odkłada duże sumy i/lub inwestuje.

3% badanych już posiada jakieś oszczędności, 5% posiada oszczędności w wysokości dochodów z 6-11 ostatnich miesięcy, 13% - z 2-5 miesięcy, zaś 79% nie ma żadnych oszczędności.