Chudszy rok dla producentów PC

Liczba sprzedanych na świecie komputerów osobistych spadnie w tym roku w porównaniu z rokiem ub. o 4% - prognozuje iSuppli.

W 2009 r. liczba sprzedanych na świecie komputerów osobistych może być niższa niż przed rokiem. Byłby to pierwszy taki wypadek od czasu pęknięcia bańki dotcomowej w 2001 r. Od 8 lat branża komputerowa notowała rokroczne wzrosty sprzedaży, tymczasem według raportu opublikowanego przez iSuppli, spadek globalnej sprzedaży komputerów osobistych wynieść może 4%, z 299,2 mln sztuk w ub. roku do 287,3 mln na koniec bieżącego. Wcześniejsze prognozy ogłaszane przez iSuppli zakładały w tym roku 0,7-proc. wzrost sprzedaży, obecnie firma obniżyła swoje szacunki. O spadku sprzedaży komputerów osobistych przesądza przede wszystkim zmniejszenie zamówień ze strony wielkich korporacyjnych klientów.

Wyraźnie widoczny będzie spadek sprzedaży komputerów stacjonarnych, który ma sięgnąć 18,1%. Zaważy na tym z pewnością wzrost popularności notebooków, których sprzedaż ma z kolei wzrosnąć o 12%. Pod względem liczby dostarczonych komputerów, w 2009 r. na świecie sprzedanych zostanie więcej notebooków niż komputerów stacjonarnych.