Ciągle remis


Ciągle remis

Zależność pomiędzy wzrostem taktowania a wzrostem wydajności Athlona XP

Ciekawe wnioski można wyciągnąć, obserwując, jak zmienia się wydajność procesorów Pentium 4, gdy wzrasta częstotliwość taktowania. Na przykład Pentium 4 2,4 GHz jest szybsze o 20 procent od Pentium 4 2 GHz i różnica w taktowaniu wynosi również dokładnie 20 procent. Podobnie jest w wypadku wersji 2,53 GHz kontra 2,4 GHz (5/5 procent) i 2,8 GHz kontra 2,53 GHz (11/10 procent). Zasada ta zostaje zaburzona dopiero w wypadku Pentium 4 3,06 GHz z HT kontra Pentium 4 2,8 GHz. Częstotliwość taktowania zwiększa się o 9 procent, a wydajność aż o 18 procent. Widać bardzo wyraźnie, jaki wpływ na wydajność procesora może mieć usprawnienie jego architektury, a nie tylko stały wzrost częstotliwości taktowania.

Można też podejść do tej analizy inaczej. Zwykłe Pentium 4 za każdy 1 GHz dostaje od nas średnio 3,1 pkt, podczas gdy Pentium 4 z HT średnio 3,3 pkt. Różnica wydaje się niewielka, ale warto pamiętać, że ten wzrost nie wiąże się z przyspieszeniem taktowania, wyższym kosztem ani większym wydzielaniem ciepła.

Intel Celeron

Ciągle remis

Zależność pomiędzy wzrostem taktowania a wzrostem wydajności Pentium 4

Marka Celeron znana jest na rynku od wielu lat. Z tą nazwą jest podobnie jak np. z Toyotą Corollą - pozostawała ta sama, ale nadawano ją wielu różnym samochodom. Nazwa Celeron też się nie zmienia, ale technologia przeszła wiele przeobrażeń. W tej chwili Celeron to młodszy i uboższy brat Pentium 4. Wykorzystuje dokładnie tę samą architekturę, jednak pamięć podręczna L2 ma wielkość zaledwie 128 KB (w Pentium 4 - 512 KB), a szyna systemowa jest ograniczona do 400 MHz (w Pentium 4 533 MHz). Starsze Celerony - 1,7 i 1,8 GHz - oparte są na starym jądrze Willamette. Poważne zmiany zaszły w najnowszym modelu, taktowanym z częstotliwością 2 GHz. Wykorzystano nowe jądro Northwood (to samo stosuje się w nowych Pentium 4), a procesor powstaje w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Dzięki temu zyskał fantastyczną zaletę, z której powodu od początku stał się słynny: daje się bardzo wysoko przetaktowywać. Nie stanowi żadnego problemu uruchomienie Celerona 2 GHz z szyną 533 MHz, dzięki czemu będzie pracował jako 2,66 GHz. Biorąc pod uwagę cenę tych układów, jest to bardzo atrakcyjna propozycja. Jednak bez przetaktowania Celerony są wyraźnie wolniejsze niż Pentium 4 czy Athlony XP - zmniejszenie pamięci podręcznej jest wyraźnie zauważalne. Na przykład Celeron 2 GHz zdołał w teście Quake III Arena wyświetlić 178 klatek/sekundę, a Pentium 4 2 GHz - 253 klatki/sekundę.

Ciągle remis

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intela

Ponieważ jednak wyjątkowo w teście procesorów na ocenę końcową wpływa cena, okazało się, że zwycięzcą testu został Celeron 1,7 GHz. Z ceną niewiele przekraczającą 300 zł okazał się bezkonkurencyjny.

AMD Athlon XP

Ogólne konkluzje na temat procesorów Athlon XP, które stanowią bezpośrednią konkurencję Pentium 4, można zawrzeć w następujących stwierdzeniach. Po pierwsze, najszybsze Pentium 4 nie ma na razie konkurentów wśród produktów AMD. Jednak najszybsze modele stanowią prawdopodobnie jakiś promil kupowanych. Na tym poziomie, na którym obydwie firmy mogą konkurować, układy AMD pod względem wydajności stanowią bliskie odpowiedniki Pentium 4. Porównanie Athlona XP 2000+ z Pentium 4 2 GHz przedstawiliśmy powyżej. Nie był to przykład odosobniony - Athlon XP 2400+ jest tylko minimalnie wolniejszy niż Pentium 4 2,4 GHz (7,3/10 pkt kontra 7,4/10 pkt). Kolejnym istotnym elementem w ocenie są ceny - przy bardzo zbliżonej wydajności odpowiednie układy AMD są wyraźnie tańsze. Jeśli więc nie zamierzasz kupić najszybszego procesora na rynku, a "tylko" bardzo szybki, wówczas wybór układów Athlon XP jest pod względem ekonomicznym dużo bardziej uzasadniony niż Pentium 4.

Ciągle remis

Quake III Arena

Znów ciekawie wypada porównanie, jak zmiana taktowania wpływa na zmianę wydajności. Od modelu 2000+ do 2400+ wydajność wzrasta mniej więcej o 1 procent wolniej niż taktowanie. Prawidłowość ta zostaje jednak zaburzona przez układ 2700+, który jest o taktowany zegarem wyższym o 8 procent niż 2400+, ale wydajność wzrosła o 11 procent. Powodem jest to, że z testowanych procesorów AMD jedynie 2700+ pracuje z nową magistralą systemową 166 MHz (efektywnie 333), podczas gdy pozostałe układy są ograniczone przez magistralę 133 MHz (266 MHz).