Cicha torpeda - Radeon X800 GTO Ultimate

Sapphire Ultimate X800 GTO to karta nieszablonowa. Po pierwsze wyposażono ją w najnowszy procesor ATI Radeon X800 GTO, który ma królować w swojej kategorii cenowej. Po drugie, karta ma bezgłośny, pasywny układ chłodzenia firmy Thermaltake, co - o dziwo! - nie przeszkadza jej pracować z zawrotnymi częstotliwościami taktowania, jakie uzyskaliśmy podkręcając maksymalnie zegar pamięci i procesora. To jest pewne - w tej cenie aktualnie nie kupicie szybszej karty. Jest tak, jak twierdziło ATI - GTO to karta w której ostatnia litera symbolu oznacza Overclocking. Oprócz samego artykułu i zapoznania się z wynikami testów będziecie mogli obejrzeć film na którym prezentujemy środowisko testowe i omawianą kartę.

Radeon X800 GTO to karta bardzo ciekawa. Wyposażono ją w rdzeń o tej samej konstrukcji co w modelach X850 - R480. Różnica jest taka, że zamiast 16, GTO ma 12 potoków renderingu. Liczba jednostek przetwarzania pikseli pozostała bez zmian - 6. W testowanym modelu zainstalowano 256 MB pamięci GDDR3 o czasie dostępu 2,0 ns.

Jest to pewne ograniczenie jeśli chodzi o możliwości przetaktowywania, lecz nam pomimo tej przeszkody udało się uzyskać stabilną pracę karty nawet przy częstotliwości taktowania pamięci wynoszącej 540 MHz, a więc takiej jaką mają modele X850 XT. Standardowo taktowanie pamięci wynosi 490 MHz.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]
Cicha torpeda - Radeon X800 GTO Ultimate

Okrągły radiator przylega do procesora. Pamięci nie są chłodzone.

Pamięci nie mają żadnych radiatorów, co również wpływa na ich mniejszą podatność na pracę z wyższymi częstotliwościami. Gdyby zastosować małe radiatory na pamięciach, wyniki z pewnością byłyby lepsze. Rdzeń udało nam się przetaktować do 520 MHz (aż 120 MHz !). Oczywiście mówimy tu o stanie, kiedy karta pracowała całkowicie stabilnie nie generując zniekształceń obrazu.

Bezgłośna

Cicha torpeda - Radeon X800 GTO Ultimate

Radiator umieszczony na spodzie karty jeszcze większy niż owalny dotykający procesora

Dla Sapphire'a pasywny układ chłodzenia przygotował Thermaltake. Masywny radiator obejmuje obie strony karty, a transport ciepła z części przylegającej do rdzenia graficznego ułatwiają 3 rury cieplne. Karta nie wymaga dodatkowego zasilania, oprócz standardowego dołączanego z szyny PCI Express x16. To bardzo duża zaleta. Bezgłośność na pierwszy rzut oka to duża zaleta karty. Warto jednak pamiętać, że wytwarzane ciepło musi gdzieś być odprowadzane, aby zapewnić komfortowe warunki pracy pozostałym komponentom zamontowanym w obudowie. W przypadku instalacji modelu Ultimate w standardowej, przeciętnie chłodzonej

Cicha torpeda - Radeon X800 GTO Ultimate

Sapphire Ultimate Radeon X800 GTO w pełnej krasie. Ani jednego wentylatora

obudowie, po godzinie grania, karta stworzy z wnętrza peceta prawdziwy piekarnik. Może mieć to wpływ np. na niestabilną pracę również silnie grzejącego się procesora. Aby wnętrze peceta z kartą Sapphire było chłodne (szczególnie gdy przetaktujecie procesor i pamięci), niezbędne jest wyprowadzenie kominów powietrznych wysysających nagrzane powietrze z okolic karty i procesora bezpośrednio na zewnętrz odbudowy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: