Ciche dyski Quantum

Firma Quantum prezentuje nową rodzinę dysków serii Fireball AS, cechujących się bardzo cichą pracą.

Firma Quantum we wrześniu wprowadzi na rynek serię dysków ATA/100 wykorzystujących nową technologię, dzięki której napędy pracują znacznie ciszej i są odporniejsze na przeciążenia. Napędów z rodziny Quantum Fireball Plus AS dostępne będą w pojemnościach od 10 GB do 60 GB, a ceny napędów wyniosą od 139 do 299 USD.

Według przedstawicieli Quantum, serię AS tworzą pierwsze napędy standardu ATA/100, zaprojektowane całkowicie od podstaw, bowiem poprzednie modele ATA/100 wykorzystywały rozwiązania architektury dysków SCSI. Zastosowanie nowego mikrokontrolera zwiększyło wydajność dysku o 15% w porównaniu z serią Fireball LM. Przeciętny czas dostępu dysków serii AS wynosi 8,5 milisekundy; mają one 2 MB bufor i opracowany przez Quantum interfejs ATA/100.

W nowych napędach firma zastosowała znaną już z poprzednich produktów technologię Quiet Drive, która redukuje szum generowany przez pracujący dysk. W serii AS producent dokonał jej modyfikacji, zaopatrując dyski w specjalne olejowe łożyska, zapewniające cichą pracę napędów i większą trwałość dysków.


Zobacz również