Cichy koniec 17-calowego iMaka?

Firma Apple zaprzestała przyjmowania zamówień na komputery iMac o przekątnej ekranu 17", pracujące w oparciu o procesory IBM PowerPC - maszyny te znikły już z katalogu internetowego sklepu firmy. Oznacza to, że koncern wstrzymuje produkcję tego modelu komputera zaledwie 4 miesiące po wprowadzeniu go na rynek.

17- i 20-calowe iMaki z IBM PowerPC zostały zaprezentowane w październiku 2005 r. jednak już na początku tego roku Apple poszerzyła ofertę o iMaki o porównywalnych przekątnych matrycy, za to pracujących w oparciu o procesory Intela. Wydaje się więc, że Apple próbuje tak szybko, jak to tylko możliwe, pozbyć się wyprodukowanych do tej pory Macintoshy z układami PowerPC, aby nie stanowiły one konkurencji dla nowych maszyn firmy z CPU Intela.

O 17- i 20-calowych iMakach z Intel Core Duo informowaliśmy już w artykule "Pierwsze Macintoshe z procesorami Intela". Przypomnijmy zatem, iż model o mniejszej przekątnej wyświetlacza dysponuje jednostką taktowaną zegarem 1,83 GHz. Ponadto producent wyposażył go w 512 MB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 160 GB, procesor graficzny ATI Mobility Radeon X1600 128 MB i napęd SuperDrive. 20-calowy iMac pracuje natomiast w oparciu o procesor 2 GHz, a na jego twardym dysku można przechować do 250 GB danych. Ceny tych komputerów ustalono odpowiednio na 1299 i 1699 dolarów.