Ciekłokrystaliczne telewizory Sharpa

Firma Sharp przedstawiła nową serię odbiorników telewizyjnych LCD, które prawdopodobnie zastąpią na rynku tradycyjne telewizory. Proces zmian z odbiorników CRT na urządzenia LCD przewidywany jest do 2006 roku.

Podobnie jak poprzednia seria telewizorów LCD o nazwie Aquos, zaprezentowana przez Sharpa na koniec 2000 roku, nowa rodzina ciekłokrystalicznych telewizorów dostępna będzie w trzech rozmiarach ekranu: 13, 15 i 20 cali. Rzecznik firmy - Arisa Mori twierdzi, że w porównaniu z poprzednimi modelami, nowe urządzenia wyposażono w lepsze ekrany i więcej opcji. Ekrany typu TFT (thin film transistor) oferują teraz szerszy kąt widzenia - 170 stopni w planie horyzantalnym i wertykalnym, w porównaniu ze 160 stopniami oferowanymi przez poprzednie wersje.

Nowe odbiorniki zaopatrzone zostały w złącze PC Card, pozwalające użytkownikom na podłączenie kart pamięci z aparatów cyfrowych i przeglądanie zdjęć na ekranie TV. Nowością jest opcjonalny trasmiter sygnału wideo, który pozwala bezprzewodowo wysyłać cyfrowe sygnały multimedialne z urządzeń takich jak antena satelitarna czy magnetowid do specjalnego konwertera umieszczonego z tyłu odbiorników. Oparty na interfejsie IEEE 802.11b bezprzewodowy system LAN i 2,4GHZ trasmiter oferują zasięg wystarczający na przesyłanie plików wideo w każde miejsce domu o przeciętnej powierzchni mieszkalnej. Model LC-13B1 (13 cali) ma pojawić się w japońskich sklepach na początku sierpnia w cenie około 830 USD. Za model 20 calowy oznaczony symbolem LC-20B1 trzeba będzie zapłacić około 2000 USD, a mający pojawić się we wrześniu LC-15B1 Aquos 15 calowy wyceniono na ok. 1500 USD.