Ciekłokrystalistyczny tandem

Tatung to jeden z największych tajwańskich producentów sprzętu nie tylko komputerowego, ale także RTV. W Polsce pojawił się niedawno, dlatego zainteresowały nas dwa pierwsze monitory LCD tej firmy , które trafiły do redakcyjnych testów.

Poddaliśmy próbom modele 17- i 20-calowy. Pierwszy należy do serii Vibrant i ma symbol to L7VH. Wizualnie nie robi dobrego wrażenia. Obudowa, co trzeba to powiedzieć bez ogródek, jest tandetnie wykonana. Plastik w kolorze srebrnym to tworzywo niskiej jakości, konkurencja ma dużo lepsze obudowy. Jednak w wypadku monitora największą wagę przy ocenie wyświetlaczy przywiązujemy do jakości obrazu. W tej kategorii Tatung wypada znacznie lepiej. Na matrycy - o rzeczywistej rozdzielczości 1280x1024 - producent nie zaoszczędził, tak jak na obudowie. Jasność obrazu wynosi 250 cd/m2, kontrast 350:1, a kąty widzenia są szerokie, liczą po 160 stopni w pionie i poziomie.

Jakość obrazu

Parametry parametrami, ale jak mówi stare przysłowie, "Papier jest cierpliwy", co oznacza, że zniesie również banialuki wypisywane przez producentów w specyfikacjach. Monitor poddany procedurze testowej wywołał pozytywne wrażenie. Przede wszystkim rzetelnie odwzorowuje barwy. W menu konfiguracyjnym nie ma, co prawda, opcji typu korekcja gamma czy "nadpróbkowanie" kolorów, jednak i bez tych dodatków Tatung gwarantuje prawidłowo odwzorowane barwy. Mimo że został wyposażony tylko w analogowe złącze monitorowe, ostrość, synchronizacja z kartą graficzną oraz inne funkcje wpływające na ocenę obrazu wypadły w testach bardzo dobrze. Kąty widzenia są rzeczywiście bardzo szerokie - patrząc na ekran pod dużym skosem, nie zauważamy przekłamania barw. Kontrast nie imponuje, jednak obrazu nie trzeba przyciemniać podczas pracy z tekstem. Druga strona medalu to nieco słabsza wyrazistość obrazu podczas oglądania filmów. Czas reakcji matrycy, o który bardzo obawiają się użytkownicy zainteresowani monitorami LCD, jest w tym przypadku krótki, nie powoduje istotnego smużenia podczas grania czy oglądania filmów.

Przygotowany do telewizji

Oba monitory Tatunga mają cechy wyróżniające je spośród całej masy podobnych do siebie produktów: wejścia wideo w formatach S-Video oraz kompozytowym. Można do nich podłączyć magnetowid, kamerę czy odtwarzacz DVD i w ten sposób przekształcić monitor w odbiornik TV. O telewizji wspominamy nie bez kozery, bo z tyłu obudowy znajduje się wejście do podłączenia opcjonalnego tunera telewizyjnego. Dodatkowa funkcja związana z bogatym zestawem złączy to PIP, czyli obraz w obrazie. Dzięki tej opcji, przeglądając strony internetowe, możemy w małym oknie na tym samym ekranie oglądać audycje telewizyjne bądź film odtwarzany z DVD.

Gigant na srebrnej łapie

Drugi z testowanych monitorów - model L1HAT - pod względem wyposażenia jest bardzo podobny do siedemnastki. Zastosowano w nim jednak matrycę 20-calową, której rozdzielczość to 1600x1200 pikseli. Obudowa jest również srebrna, lecz w tym wypadku jakość plastiku i spasowania konstrukcji jest o niebo lepsza niż w mniejszym modelu. W wyposażeniu znalazły się możliwe do odłączenia od obudowy wąskie i wysokie kolumny głośnikowe. Istotnym dodatkiem wyposażenia jest także złącze cyfrowe DVI, które gwarantuje uzyskanie jeszcze lepszego obrazu (a dodatkowo, z powodu transmisji cyfrowej odpada nam konfiguracja wielu opcji). W stosunku do siedemnastki wyposażenie zubożono o funkcję PIP. Obraz generowany przez 20-calową matrycę jest bardzo dobry. Ciekawi byliśmy, jak producent poradził sobie z rozświetlaniem tak dużej powierzchni panelu LCD. Okazuje się, że równomierność jest zaskakująco dobra, a różnice jasności pomiędzy środkiem i narożnikami ekranu - naprawdę niewielkie i sięgają kilku procent. Pozostałe cechy obrazu są podobne, jak w wypadku modelu 17-calowego. W dwudziestce lepsza jest jedynie ostrość, natomiast jasność nieco mniejsza. Pozostałe pochwały, którymi obdarzyliśmy siedemnastkę pozostają aktualne w odniesieniu do srebrnego giganta. Wyraźnie lepszy jest kontrast, który w tym przypadku wynosi 500:1.

Informacje: Multimedia Vision, tel. (22) 3389000,http://www.mmv.com.pl

Cena LCD Tatung Vibrant L7VH 3615 zł, LCD Tatung L1HAT 7900 zł