Cielo - kolejny petaflopsowy superkomputer Cray

Cray poinformował kilka dni temu, że podpisał z rządem USA (a konkretnie z National Nuclear Security Administration) kontrakt opiewający na kwotę 45 mln USD, który przewiduje, że firma zbuduje w Los Alamos National Laboratory jeden z najszybszych na świecie superkomputerów.

FLOPS (FLoating point Operations Per Second) to jednostka wydajności określająca, ile operacji zmiennoprzecinkowych może wykonać superkomputer w ciągu sekundy. Nowy superkomputer firmy Cray ma mieć wydajność większą niż jeden petaflops (ponad 1000 teraflopsów, czyli 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Obecnie na świecie (patrz lista Top 500) tylko dwa superkomputery przetwarzają dane z szybkością przekraczającą jeden petaflops: Cray XT5 (maszyna pracująca w Oak Ridge - Department of Energy - z 250 tys. rdzeniami obliczeniowymi, o wydajności 1,75 petaflopsa) i IBM Roadrunner (1,105 petaflopsa).

Budowany przez Cray superkomputer o roboczej nazwie Cielo będzie oparty na nowych rozwiązaniach sprzętowych (specjalne chipsety Gemini obsługujące komunikację między poszczególnymi elementami superkomputera) oraz programistycznych.

Specjaliści sądzą, że pierwszy komputer mający wydajność 1 eksaflopsa (milion teraflopsów) powstanie około 2018 roku.

Czytaj również "Superkomputery bliżej biznesu".