Cieniutko!

Producenci notebooków proponują nową klasę odchudzonych, "ultraprzenośnych" komputerów.

Producenci notebooków proponują nową klasę odchudzonych, "ultraprzenośnych" komputerów.

Jeden z ostatnich modeli, Toshiba Portege 3010CT o grubości 2 cm i wadze 1,1 kg (z baterią), w miłej dla oka obudowie ze stopu magnezu mieści procesor Pentium 266 MMX, 32 MB RAM i 2 MB pamięci grafiki. Jednak jego cena nie jest aż tak miła: 9290 złotych netto to trochę dużo jak na notebooka, który, według producenta, ma być "drugim komputerem" przeznaczonym przede wszystkim do podróży.

Z wynikiem 102 punktów w teście PC WorldBench 98 Portege nie jest demonem szybkości, ale dotrzymuje kroku wielu znacznie masywniejszym maszynom. Jego standardowa bateria litowo-jonowa wytrzymała ponad trzy godziny, co plasuje Toshibę pośrodku tabeli osiągów zwyczajnych notebooków. 3010CT oferuje port USB, szybki IR (FIR) i dwa gniazda PC Card Type II. Jasny, wyraźny wyświetlacz z aktywną matrycą 10,4 cala i rozdzielczością 800 na 600 daje doskonałą jakość obrazu w większości prac, choć duże arkusze kalkulacyjne nieuchronnie będą obcinane.

Jednak by otrzymać tak cienkiego, lekkiego i nie astronomicznie drogiego notebooka, trzeba pozbawić go paru innych cech. Jak w większości subnotebooków, 3010CT nie ma wewnętrznej stacji dyskietek ani napędu CD-ROM (dołączona jest zewnętrzna stacja dyskietek) i brak mu wbudowanych portów: szeregowego, równoległego i PS/2. Jeśli ich potrzebujesz, musisz skorzystać z dołączonego rozszerzenia portów, który dodaje około 150 gramów do wagi podróżnej i jest kolejnym drobiazgiem, o którym trzeba pamiętać przed, w trakcie i po podróży.

Klawisze Portege, podobnie jak w innych subnotebookach, są osadzone na cienkiej membranie, toteż do braku skoku trzeba się przyzwyczaić. Mysz w postaci gumowego patyczka pomiędzy klawiszami nie daje dokładnej kontroli nad kursorem, nawet po zmianie ustawień programowych.

Co najważniejsze, cienka obudowa 3010CT nie pozwoliła umieścić wiatraczka. Zamiast tego zegar CPU automatycznie zwalnia, gdy temperatura wewnątrz osiągnie pewną wartość (co może tłumaczyć niezbyt dobre wyniki naszego testu).

Niemniej jednak względnie długi czas pracy baterii, oszczędność miejsca i mała waga czynią Portege 3010CT doskonałym towarzyszem podróży profesjonalistów.