Cienki jak papier

Canon przedstawił prototyp cyfrowego wyświetlacza, który znajdzie zastosowanie w przyszłych książkach elektronicznych.

Firma Canon opracowała cyfrowy wyświetlacz, którego grubość jest jedynie 2,5 razy większa od kartki papieru. Producent zapowiada, iż technologia, w której wykonano ten "monitor", będzie dostępna już pod koniec przyszłego roku. Uzyskanie takiej grubości było możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego toneru, który umieszczono między dwoma supercienkimi plastikowymi płytkami. Do produkcji zwykłych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych stosuje się płytki szklane. Użycie plastiku natomiast umożliwiło znaczne zmniejszenie grubości. Obraz jest wyświetlany dzięki wykorzystaniu elektrostatycznych właściwości cząstek toneru i widoczny nawet po wyłączeniu zasilania. Jest to kolejna różnica w porównaniu z klasycznymi LCD, które nieprzerwanie potrzebują energii.

Produkt zaprezentowany przez Canona jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, ale firma zapowiedziała, że pierwsze komercyjne wyświetlacze tego typu pojawią się na rynku już pod koniec 2001 r. Pierwsze modele będą miały dość niską rozdzielczość i będą wyświetlać obraz w trybie monochromatycznym. Kolorowe wyświetlacze o rozdzielczości 200 dpi pojawią się w sprzedaży dopiero w 2007 r.

Podobną technologię elastycznych wyświetlaczy zaprezentował niedawno także Pioneer. Nowe rodzaje supercienkich wyświetlaczy znajdą szerokie zastosowanie w reklamie (billboardy, plakaty), a także jako gazety i książki elektroniczne.


Zobacz również