Cinnamon 1.2 - stabilna wersja nowego interfejsu dla Linuksa

Pod koniec 2012 roku twórcy Linuksa Mint ogłosili, że pracują nad nowym interfejsem Cinnamon mającym być alternatywą dla kontrowersyjnego GNOME 3. Teraz można już pobrać jego stabilną wersję dla systemów Linux Mint, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, ArchLinux i Gentoo.

Cinnamon 1.2

Twórcą Cinnamona jest Clement Lefebvre odpowiedzialny za Linuksa Mint. Powiedział on, że zadaniem nowego interfejsu jest udostępnienie dużych możliwości dostosowywania, czego brak w nowych środowiskach graficznych. Mowa tu oczywiście o GNOME 3 oraz Unity, który razem z Ubuntu oddala się od koncepcji klasycznego pulpitu.

Cinnamon 1.2 jest nadzieją dla wielu użytkowników Linuksa, którym nie przypadły do gustu nowe interfejsy inspirowane środowiskami mobilnymi. Na blogu projektu czytamy, że jego wersja stabilna zawiera nowe opcje. Są wśród nich efekty pulpitu, różne jego układy, nowe narzędzia konfiguracyjne i aplety. Wprowadzono też liczne poprawki.

Stabilna wersja nowego interfejsu daje możliwość dostosowania efektów pulpitu w sposób podobny do znanego z Compiza i Metacity. Pozwala to użytkownikowi wybrać, czy chce korzystać z pulpitu pełnego różnych efektów graficznych, czy może woli zupełnie je wyłączyć. Zmian dokonuje się za pomocą narzędzia Cinnamon Settings, które oferuje także inne możliwości.

Cinnamon Settings - wybór apletów

Cinnamon Settings - wybór apletów

Cinnamon Settings, czyli po prostu ustawienia interfejsu Cinnamon pozwalają na dodawanie apltetów (dodatkowe elementy pulpitu) oraz wybieranie tematów graficznych pulpitu. Nie są to jedyne możliwości dostosowywania. Do wyboru mamy trzy układy pulpitu: z panelem u góry ekranu, u dołu ekranu oraz z dwoma panelami. Poprawiono też menu, wyszukiwanie i wprowadzono nowy menadżer okien Muffin.