Cinnamon 1.4 - nowe narzędzia w interfejsie dla Linuksa

Cinnamon 1.4 to interfejs graficzny dla systemu Linux oparty na środowisku GNOME Shell. Powstał z inicjatywy twórców Linuksa Mint w odpowiedzi na innowacyjne, ale kontrowersyjne interfejsy Unity i GNOME 3. Cechuje się on bardziej tradycyjnym podejściem do wyglądu i funkcjonowania pulpitu.

Cinnamon 1.4 - nowe narzędzia w interfejsie dla Linuksa

Zarządzanie pulpitami dzięki narzędziu Expo

Interfejs Cinnamon 1.4 oferuje użytkownikom 267 poprawek i nowości. Skorzystać z niego mogą użytkownicy Linuksa Mint 12, Ubuntu 11.10, Fedory 16, OpenSUSE 12.1, Arch Linuksa, Gentoo i Frugalware Linux. Najbardziej w oczy rzucają się nowe sposoby zarządzania środowiskiem pracy oraz możliwości jakie pojawiły się w menu.

Jednym z nowych narzędzi jest Expo podobne do wtyczki Compiza o tej samej nazwie. Wyświetla ono wszystkie pulpity, pozwala na szybki wybór tego, który nas interesuje oraz swobodne przenoszenie okien między nimi. Umożliwia także tworzenie i usuwanie pulpitów.

Kolejnym nowym narzędziem pozwalającym na lepsze zarządzanie środowiskiem pracy w Cinnamonie 1.4 jest tryb podglądu zwany Scales i przypominający wtyczkę o tej samej nazwie z Compiza. Pozwala on na jednoczesne wyświetlenie wszystkich okien i wybranie tego, które nas interesuje.

Cinnamon 1.4 - nowe narzędzia w interfejsie dla Linuksa

Narzędzie Scale do podglądu otwartych okien

Nowości w Cinnamonie 1.4 jest więcej, ale z ważniejszych warto jeszcze wspomnieć o większej ilość języków, na które został przetłumaczony oraz nowe możliwości menu. W pełni obsługuje ono teraz opcję przeciągnij i upuść oraz własnoręczne dobieranie elementów menu (edytor menu to Alacarte z GNOMEa).

Cinnamon 1.4 - nowe narzędzia w interfejsie dla Linuksa

Edytor menu Alcarte

Zainteresowani mogą pobrać nowy interfejs z oficjalnej strony jego twórców.