Cisco: 90% maili to spam

90% maili generujących ruch w Internecie to spam. Pochodzą one głównie z zarażonych komputerów-zombie. Takie wyniki dał raport, przedstawiony przez firmę Cisco. W badaniu wzięto pod uwagę ponad 200 miliardów wiadomości e-mail, z których 90% okazało się być spamem.

Patrick Petersom, odpowiedzialny w Cisco za kwestie dotyczące bezpieczeństwa, powiedział, że z każdym rokiem można zauważyć coraz większą przebiegłość hakerów. Stosują oni coraz to nowsze sposoby wykorzystania exploitów, których ofiarą padają internauci, sieci, a także Internet, jako ogół.

Większość spamu pochodziło z terenu Stanów Zjednoczonych, których mieszkańcy należą do większości ofiar takich działań. Ma to również związek z tym, że najwięcej zarażonych komputerów znajduje się właśnie tam. Na drugim miejscu jeśli chodzi o liczbę wysyłanego spamu znalazła się Tajlandia (17,2%), na trzecim Turcja (9,2%), a na czwartym Rosja (8%). Dwa ostatnie miejsca są wynikiem tego, że spamerzy często używają serwerów, które znajdują się właśnie w tych krajach.

Głównym celem hakerów padają słabo zabezpieczone konta pocztowe, które po złamaniu ich hasła są wykorzystywane do rozsyłania spamu. Według Cisco hakerzy wybrali głównie w ten sposób działania, gdyż użytkownicy posiadają coraz większą wiedzę odnośnie sieci i bardzo ostrożnie podchodzą do odnośników czy wiadomości pochodzących z podejrzanego źródła.