Cisco: iPhone to nasza marka

Koncern Cisco złożył w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko Apple - firmę Steve'a Jobsa oskarżono w nim o nielegalne wykorzystanie zastrzeżonej przez Cisco marki iPhone. Oba koncerny od pewnego czasu prowadziły negocjacje w tej sprawie, jednak - jak widać po działaniach Cisco - nie przyniosły one satysfakcjonujących rezultatów.

Cisco: iPhone to nasza marka

iPhone Linksysa

iPhone to nazwa nowego urządzenia w ofercie Apple'a, będącego połączeniem telefonu komórkowego, iPoda oraz komunikatora internetowego - Steve Jobs oficjalnie zaprezentował go przedwczoraj na targach Macworld Conference & Expo (pisaliśmy o tym w tekście "iPhone, czyli telefon z jabłuszkiem").

Problem w tym, że Apple nie ma prawa do posługiwania się marką iPhone, która jest zastrzeżonym znakiem towarowym koncernu Cisco (a właściwie firmy Linksys, przejętej niedawno przez sieciowego giganta; Linksys nabył prawa do tej marki, kupując kilka lat temu firmę Infogear Technology). Na rynku jest już zresztą produkt o tej nazwie - oferowane przez Linksysa (obecnie jeden z działów Cisco) - iPhone'y to telefony działające w systemie VoIP.

Koncern Cisco ujawnił, że obie firmy już od blisko dwóch lat prowadziły negocjacje w sprawie wykorzystania przez Apple marki iPhone - ostatnie rozmowy prowadzono jeszcze w poniedziałkową noc (czyli dosłownie na kilka godzin przed oficjalnym zaprezentowaniem urządzenia przez Steve'a Jobsa). Jak widać, negocjacje zakończyły się fiaskiem - dlatego prawnicy Cisco zdecydowali się na pozwanie Apple.

Przedstawiciele Apple tłumaczą, iż ich zdaniem nie mamy tu do czynienia z naruszeniem znaku towarowego, ponieważ ich produkt jest telefonem komórkowym, zaś urządzenie Cisco - "voipowym" - urządzenia te nie są więc bezpośrednimi konkurentami. Prawnicy Cisco są jednak pewni swego - tłumaczą oni, że rozpoczęcie przez Apple negocjacji dotyczących wykorzystania marki iPhone potwierdza, iż firma ta doskonale wiedziała, kto ma pełne prawo do posługiwania się tą nazwą.