Cisza wokół funduszy

Sponsorzy NetAid - wielkiego internetowego koncertu charytatywnego - nie ujawnili, ile zdołali zebrać pieniędzy.

W poniedziałek, 10 października 1999 r., odbył się zorganizowany pod agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych koncert, w którym udział wzięli: David Bowie, Bono, Sheryl Crow, Puff Daddy i wiele innych gwiazd rocka. Był on transmitowany na żywo w Internecie - dźwięk i obraz przekazywano ze Stadionu Wembley w Londynie, Wielkiego Stadionu (Giants Stadium) koło Nowego Jorku i Pałacu Narodów (Palais des Nations) w Genewie. Fizycznie w tych trzech miejscach obecnych było 110 000 osób, natomiast stronę WWW, którą uruchomił prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, odwiedziło w ciągu 11 godzin 2 385 455 internautów z całego świata. Ponadto koncert był transmitowany przez telewizję w 60 krajach i 132 rozgłośnie radiowe.

Rzecznik firmy Cisco, jednego ze sponsorów imprezy, nie chciał jednak ujawnić, ile osób i na jaką kwotę wsparło Program Rozwoju ONZ (U.N. Development Program). Powiedział, iż ważniejsze jest skupienie ludzi wokół ogólnoświatowych problemów niż jakiegoś jednodniowego wydarzenia. "Chodziło o przyciągnięcie ludzi do stron internetowych i spowodowanie, aby poświęcili swój czas na zapoznanie się z projektami (organizowanymi przez ONZ)".

Organizowany w 1985 r. koncert LiveAid na rzecz ofiar głodu w Afryce przez 17 godzin był transmitowany przez telewizję 60 krajów i przyniósł dochód rzędu 225 mln USD.

Więcej informacji: www.idg.net www.netaid.org