Claytronics - programowalne tworzywo, z którego zbudujesz dowolny przedmiot

Czy możliwe jest istnienie materii o takich właściwościach, że wykonane z niej przedmioty można dowolnie kształtować (nie mówimy tu o plastelinie)? Koncern Intel i uniwersytet Carnegie Mellon chcą dowieść, że tak.

Inteligentna materia, nad którą pracują badacze, otrzymała nazwę Claytronics. Wzmianki o tej przełomowej innowacji pojawiają się w mediach już od jakiegoś czasu, ale Intel nie pozwala sprawie przycichnąć i co pewien czas informuje o postępach w badaniach.

Przypomnijmy, że Claytronics składa się ona z milionów mikroskopijnych cząstek - Catomów (Claytronics Atom). Te zaś to "współpracujące ze sobą miniaturowe roboty, które trzymają się razem dzięki napięciu elektrostatycznemu."

Intel zapewnia, że dowolny przedmiot złożony z ogromnej liczby Catomów będzie całkowicie podatny na modyfikacje. "Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu będzie można manipulować rozłożeniem Catomów w przestrzeni, zmieniając w ten sposób kształt i kolor przedmiotu" - przekonuje koncern.

Co opracowanie programowalnej materii to oznacza w praktyce? Przede wszystkim - nieograniczone możliwości w niemal każdej gałęzi przemysłu. Technologia, nad którą pracuje Intel może mieć wiele zastosowań począwszy od tworzenia modeli w medycynie, poprzez design, a skończywszy na prezentacjach i wizualizacjach w reklamie.

Intel i Carnegie Mellon: zgrany tandem

Projekt Claytronics to kolejne wspólne przedsięwzięcie Intela i naukowców Carnegie Mellon. Inżynierowie z Intel Labs w Pittsburgu oraz pracownicy naukowi uczelni współpracują już nad prototypem robota - lokaja. Ten "wielofunkcyjny asystent domowy" miałby wyręczyć domowników w wykonywaniu codziennych czynności (m.in. zmywanie naczyń, pranie, prasowanie czy przenoszenie ciężkich przedmiotów):

Inny projekt, w którym biorą udział przedstawiciele Intela i Carnegie Mellon, to badania nad technologią uczenia się maszyn, umożliwiającą dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu. Celem akcji jest opracowanie komputera sterowanym myślami: