Clefia - nowy system DRM od Sony

Koncern Sony poinformował o stworzeniu nowego systemu zabezpieczania materiałów multimedialnych przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Nowa technologia nazwana została Clefia (od francuskiego słowa clef - czyli klucz) i, jak zapewniają przedstawiciele koncernu, jest ona w 100% odporna na wykorzystywane dziś metody łamania zabezpieczeń DRM.

Clefia do zabezpieczania multimediów przez nieautoryzowanym kopiowaniem czy dystrybuowaniem wykorzystuje szyfr blokowy. Przedstawiciele Sony mówią, iż znajdzie ona zastosowanie zarówno w materiałach przeznaczonych do przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, jak i w produktach przeznaczonych do domowych centrów rozrywki - mogą to być zarówno filmy, jak i muzyka oraz zdjęcia

Koncern twierdzi, iż Clefia jest odporna na wszelkie stosowane dziś metody łamania zabezpieczeń DRM, a jej dodatkową zaletą ma być fakt, że implementowanie obsługi nowej technologii DRM do urządzeń odtwarzających multimedia ma być bardzo tanie.

System Clefia zostanie oficjalnie zaprezentowany na rozpoczynającej się właśnie konferencji Fast Software Encryption 2007 w Luksemburgu.