Clonezilla i GParted ponownie na jednym CD

Od pewnego czasu w Internecie dostępne jest narzędzie dyskowe GParted-Clonezilla LiveCD. Jego najnowsza wersja 1.8 pojawiła się równolegle z premierą GParted-livecd-0.3.4-6. Jak zwykle, nowa odsłona wprowadza aktualizacje zawartych na płycie narzędzi.

Clonezilla i GParted ponownie na jednym CD

Clonezilla

GParted-Clonezilla LiveCD 1.8 to nic innego, jak zestawienie dwóch najpopularniejszych narzędzi do zarządzania partycjami (GParted) i tworzenia kopii danych (Clonezilla) w wersji LiveCD. Oprogramowanie startuje bezpośrednio z nośnika danych, jako program inicjujący został wykorzystany GRUB. Prosty pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.

GParted (Gnome Partition Editor) to menedżer partycji dysków twardych. Do głównych funkcji programu należą: usuwanie, tworzenie, kopiowanie, przenoszenie oraz zmiana wielkości partycji. Dostępna jest również opcja sprawdzenia dysku w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów lub plików. Obsługiwane systemy plików to FAT16, FAT32, EXT2, EXT3, HFS, HFS+, JFS, Linux-Swap, NTFS, reiserfs, reiser4, UFS i XFS. Z kolei Clonezilla to narzędzie do kopiowania całych dysków twardych. Wspiera systemy plików ext3, reiserfs, xfs, jfs, FAT i NTFS. Ponadto obsługuje dyski logiczne LVM2 pod GNU/Linux. Z łatwością możne stworzyć obraz całego systemu operacyjnego wraz ze wszystkimi plikami i kompletnym drzewem katalogowym.

Pobierz plik

Najnowsza wersja hybrydowego LiveCD zawiera GParted-livecd-0.3.4-6 oraz Clonezilla 20070323. Więcej informacji można uzyskać na stronach GParted, Clonezilla i w dokumentacjach GParted-Clonezilla LiveCD.