ClosedOffice.org od Novella?

Nie, to nie jest nazwa nowego pakietu biurowego stworzonego przez Novella po umowie z Microsoftem, oczywiście na bazie OpenOffice.org. Przynajmniej - jak spekulują niektórzy - na razie...

Tworzenie dostosowanych, odrobinę zmienionych aplikacji przez różne organizacje to żadna nowinka. Kupiony przez Novella Ximian już dawno temu dokładał do pakietu OpenOffice.org oraz klienta poczty Evolution własne logo czy ikonki, a przy okazji ulepszał kod programów.

Z modyfikacji korzystali wszyscy - i firma, i społeczność.

Novell idzie tą samą drogą, jednak tym razem zmiany wywołują olbrzymi niepokój środowiska open source. OpenOffice.org spod znaku Novella już w styczniu będzie "z pudełka" obsługiwał OpenXML Microsoftu - badaną przez ECMA pod kryptonimem TC45 propozycję standardu stanowiącą olbrzymią konkurencję dla ODF wspieranego przez wiele innych organizacji, w tym Suna i IBM-a.

Tym samym Novell przyzwala na ekspansję Microsoft Office 2007 oraz, co ważniejsze, na "dobrowolne" przyjęcie standardów dokumentów bazujących na OpenXML. Może to znacząco utrudnić rozpowszechnianie się formatu OpenDocument, nie wspominając o szerszej akceptacji dla darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org.

Więcej na ten temat: BigoBlog