Cloud Computing - budowa

Jeśli wiesz już czym jest chmura obliczeniowa oraz znasz przykłady jej zastosowania na rynku to z pewnością zainteresuje Cię także jej rodzaje struktura na jakiej opiera się jej działanie.

Środowisko cloud dzieli się na 5 głównych warstw, dzięki którym może funkcjonować. Gdy ustanowione zostanie połączenie sieciowe pomiędzy kilkoma urządzeniami, istnieje możliwość dystrybucji danych pomiędzy każdą z warstw.

Klient - na warstwę klienta chmury składa się sprzęt oraz oprogramowanie dzięki którym można uzyskać dostęp do infrastruktury i obliczeń zawartych w chmurze. Przykładami takich klientów mogą być niektóre komputery, telefony, systemy operacyjne i przeglądarki internetowe.

Zobacz również:

  • Grałem w Resident Evil Village na smartfonie za darmo. Ty też możesz
  • Doskonała oferta Xbox Game Pass na styczeń. W co zagramy w najbliższych dniach?

SaaS (oprogramowanie jako usługa) - jest to model w którym zamówione przez klienta oprogramowanie jest utrzymywane na serwerach wyznaczonego dostawcy, udostępniając je klientowi na żądanie. Zwykle za pomocą klienta obsługiwanego przez przeglądarkę sieciową.

Model ten stał się popularny w środowisku biznesowym, będąc bardzo częstym sposobem dostarczania różnorakich usług.

Większość aplikacji SaaS płatna jest na zasadzie okresowej (najczęściej miesięcznej) subskrypcji, tym samym będąc tańszym i często też bardziej praktycznym odpowiednikiem zwykłych aplikacji.

Niektórzy dostawcy poza samą okresową subskrypcją, pobierają również opłaty za konkretne czynności czy nawet rezygnują z jakiejkolwiek opcji cyklicznych płatności i wymagają zapłaty za każde jednorazowe użycie aplikacji.

Architektura takiego modelu najczęściej opiera się na ustawieniu jednej konfiguracji programu dla wszystkich użytkowników, poszerzając jedynie miejsce (serwery, dyski) na których dana aplikacja się znajduje.

PaaS (platforma jako usługa) - to rodzaj modelu w którym usługą jest zdalny wynajem serwerów, systemów operacyjnych czy wirtualnego miejsca na nasze dane. Dzięki temu potencjalny klient może np. stworzyć własne środowisko w chmurze w modelu SaaS.

Taka opcja jest skuteczna ponieważ pozwala nam na stworzenie odpowiedniego środowiska w sieci stworzonego dla naszych potrzeb, bez potrzeby kupowania i montowania potrzebnego do tego sprzętu. Dostajemy platformę która jest gotowa do działania.

Dzięki rozwiązaniu PaaS klient może również przydzielić do pracy nad aplikacją kilka zespołów które mogą znajdować się w różnych miejscach na świecie. Mogą one wprowadzać częste poprawki do systemu zamieszczanego na serwerze, ponieważ mają do niego dostęp na odległość. Plusem jest również minimalizacja kosztów, dzięki możliwości wynajmowania serwerów w różnych miejscach na świecie.

IaaS (infrastruktura jako usługa) - dostarcza klientowi infrastrukturę komputerową wraz z miejscem na jej przechowanie. Zamiast kupować serwery, sprzęt sieciowy czy software, klient zakupuje te usługi w formie zasobu zewnętrznego. Usługodawca jest właścicielem wynajętego ekwipunku i jest odpowiedzialny za jego umiejscowienie, instalację oraz utrzymywanie. Zwykle usługa ta wyceniana jest w zależności od częstotliwości użytkowania.

Serwer - Ostatnia warstwa struktury cloud składa się ze sprzętu i/lub oprogramowania stworzonego specjalnie do prowadzenia i utrzymywania działalności w chmurze. W skład tej oferty wchodzą m.in. wielordzeniowe procesory, systemy operacyjne stworzone na potrzeby chmury i inne specyficzne programy.

Jeśli szukacie informacji na temat tego czym jest chmura, to zapraszam do poprzedniego artykułu znajdującego się pod tym adresem.

Cloud Computing - budowa