Cloud Print w praktyce

Usługa Google Cloud Print pozwala na drukowanie dokumentów bezpośrednio z klasycznych komputerów, laptopów typu Chromebook oraz urządzeń z mobilnym systemem Google. Przez długi czas do drukowania z poziomu smartfonu lub tabletu konieczne było skorzystanie z aplikacji firmy trzeciej, ale Google zdecydowało się na wydanie swojej własnej, oficjalnej aplikacji.


Google Cloud Print pozwala na zdalne łączenie się i inicjowanie procesu drukowania z kompatybilnymi drukarkami z poziomu wspieranych przez usługę urządzeń i aplikacji dostępowych. Całość nie wymaga łączenia się w obrębie tej samej sieci bezprzewodowej, a dokumenty mogą być wysyłane do znajdującej się na drugim końcu świata drukarki przez internet.

Zdalne łączenie się z drukarką ma wiele zalet. Za największą z nich można uznać możliwość rozpoczęcia drukowania bez konieczności otwierania komputera, a także zlecenia drukarce wykonania kopii dokumentu, która będzie na pracownika czekać jeszcze zanim dotrze on do biura. Co istotne, z drukarki podpiętej pod usługę Google Cloud Print może korzystać nie tylko jej właściciel – dostęp do urządzenia można przekazywać wybranym osobom.

Drukowanie „w chmurze” wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, który łączy się z internetem i został wyposażony we wsparcie dla usługi Cloud Print. Takie kompatybilne z usługą Google drukarki, czyli urządzenia pracujące autonomicznie i niewymagające do działania i konfiguracji komputera, oznaczone są znakiem „Google Cloud Print Ready” (np. większość drukarek z nowej linii biznesowej Samsunga: www.samsung.com/pl/drukarkidlabiznesu).

Cloud Print w praktyce

Mimo posiadania własnej dedykowanej aplikacji, wsparcie dla Cloud Print zapewniają też producenci tacy jak np. Samsung, czyli mający w swojej ofercie jednocześnie urządzenia z Androidem i drukarki. Dla użytkownika to bardzo dobra wiadomość, ponieważ ma on wybór, z którego oprogramowania woli korzystać on, a także jego bliscy i współpracownicy.

Google Cloud Print i niekompatybilne drukarki

Posiadacze drukarek niekompatybilnych z Google Cloud Print nie są zmuszeni w całości zrezygnować z usługi. Możliwe jest podłączenie klasycznej drukarki do komputera i skonfigurowanie przeglądarki Chrome, w celu umożliwienia nawiązywania zdalnych podłączeń z drukarkami nieposiadającymi funkcji sieciowych. Do skorzystania z usługi Google Cloud Print na niekompatybilnej drukarce wystarczy komputer z zainstalowaną przeglądarką Google i dostępem do sieci oraz konto Google (posiada je każdy użytkownik Gmaila i Google Drive).

W celu konfiguracji Google Cloud Print, należy uruchomić Chrome i przejść do ustawień poprzez kliknięcie ikony menu w prawym górnym rogu i wybranie odpowiedniej pozycji z rozwijanej listy. Na dole strony z preferencjami umieszczono przycisk powodujący rozwinięcie listy ustawień zaawansowanych. W tej sekcji znajduje się pozycja o nazwie Google Cloud Print. Z jej poziomu można dodać nową drukarkę oraz zarządzać już dodanymi urządzeniami.

Cloud Print w praktyce

Ograniczenia i dodatkowe informacje

Trzeba jedynie pamiętać, że po dodaniu obsługi Google Cloud Print dla niewyposażonego w funkcje sieciowe sprzętu, korzystanie z niego będzie wymagało stałego włączenia komputera. Jeśli jednostka PC, do której podłączona jest drukarka, zostanie wyłączona, to wydruk nastąpi dopiero po włączeniu komputera i połączenia się przez niego z internetem.

Więcej informacji na temat konfiguracji Google Cloud Print można znaleźć na stronie internetowej Google. Są tam pozycje przygotowane z myślą o systemie Android, ale pojawiła się też jedna aplikacja na urządzenia mobilne Apple oraz szereg rozwiązań dla użytkowników komputerów Windows i Mac.

https://support.google.com/cloudprint

http://www.google.com/cloudprint/learn/apps.html

Aplikacja Google Cloud Print na Androida

Obecnie najlepszym wyborem na urządzeniach z Androidem, w celu skorzystania z usługi Google Cloud Print jest oficjalna aplikacja o takiej samej nazwie. Nie była ona dostępna od początku, a wcześniej użytkownicy musieli korzystać z zamienników. Teraz, po zainstalowaniu z Google Play programu od Google, konfiguracja jest uproszczona do minimum. Jeśli użytkownik zalogowany jest w telefonie na to samo konto, pod które skonfigurowane zostało Cloud Print, to drukarka zostanie wykryta automatycznie.

W celu połączenia się z drukarką, wystarczy udać się do przeglądarki internetowej lub przeglądarki dokumentów i odnaleźć systemowy przycisk udostępniania. W rozwiniętym menu wystarczy wskazać pozycję Cloud Print, a następnie konkretną drukarkę (jeśli podłączona jest więcej niż jedna). W chwilę później dokument zostanie bezprzewodowo przesłany do urządzenia i wydrukowany.

Uwaga: nie każda aplikacja na Androida ma funkcję drukowania i współdzielenia treści. W niektórych przypadkach może pomóc otwarcie danej usługi we wspierającej drukowanie przeglądarce internetowej.

Pobierz Google Cloud Print z Google Play.

Alternatywa – Cloud Print od Paulo Fernandesa

Zanim do sklepu Google Play trafiła oficjalna aplikacja Google Cloud Print, użytkownicy musieli korzystać z nieoficjalnych rozwiązań. Jedną z takich aplikacji jest pozycja o takiej samej nazwie jak oficjalna, czyli po prostu Cloud Print. Jej twórcą jest Paulo Fernandes. Aplikacja występuje w wersji darmowej (z reklamami) oraz kosztującej 8,32 zł wersji premium (odblokowującej wszystkie funkcje). Aplikacja oprócz wysyłania treści do drukarki umożliwia drukowanie wiadomości SMS, a także na dostęp do zdjęć z Facebooka i plików z chmur Google Drive, Dropbox oraz Box. Aplikacja zawiera też moduł skanowania dokumentów wbudowanym w urządzenie apartem i prosty szkicownik.

Pobierz Cloud Print z Google Play.

Na horyzoncie – Samsung Cloud Print

Samsung Cloud Print to aplikacja, która połączy funkcjonalność podstawowej usługi Cloud Print z dedykowanymi rozwiązaniami Samsunga. Aplikacja zapewni pełną kompatybilność z systemem Samsung KNOX (szyfrowane są również dane użytkowników niekorzystających z urządzeń z systemem KNOX), możliwość wyboru urządzenia, z którego wykonany zostanie wydruk czy też udostępnianie dokumentów za pomocą numerów telefonów zapisanych w pamięci smartfonów.

Samsung Cloud Print pojawi się w czerwcu 2014 roku w Google Play i Samsung Apps, a w drugiej połowie 2014 roku – w App Store. Rozwiązanie będzie kompatybilne z nowymi, laserowymi i wielofunkcyjnymi urządzeniami wyposażonymi w chip NFC – z Xpress C1860 i Xpress M2885.