Cloud computing - skorzystaj z rewolucji

Chmura obliczeniowa, czyli cloud computing to ciągle nowe, ale coraz częściej używane pojęcie. Z technologii tej na masową skalę zaczynają korzystać deweloperzy. Jest powszechnie stosowana w aplikacjach internetowych i mobilnych, ale znajduje zastosowanie również w tradycyjnych programach instalowanych na dyskach naszych komputerów. Oto krótka lista interesujących produktów tego typu.

Cloud computing

Poniższa lista zwiera ciekawe i przydatne programy dostępne dla systemu Windows, które wykorzystują możliwości chmury obliczeniowej. W większości oferują one tworzenie kopi i synchronizację danych w chmurze, ale znajdziecie tu także inne możliwości, które warto wypróbować. Wszystkie opisane programy można pobrać z działu download.

Dropbox

Jest chyba najpopularniejszym programem do backupu danych w chmurze oraz ich synchronizacji. Dropbox po zainstalowaniu w systemie tworzy własny folder. Pliki w nim umieszczane są automatycznie synchronizowane z serwerem. Ujmując to innymi słowami - trafiają do chmury. Teraz, gdy zalogujemy się do naszego konta na innym komputerze, dane tam zgromadzone zostaną automatycznie zsynchronizowane.

Zobacz również:

  • Bądź produktywny i zapanuj nad chaosem w swojej głowie! Oto najlepsze aplikacje do robienia notatek
  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

Pozwala to na dostęp do danych kilku osobom, które z różnych miejsc mogą edytować je w tym samym folderze. Dużą zaletą programu jest też dostępność jego wersji dla Windows, Linuksa, Mac OS, iOS, Androida i BlackBerry. W wersji darmowej daje 2 GB miejsca na serwerze, które można rozszerzyć do 5 GB dzięki zapraszaniu znajomych. Wersje płatne oferują 50 GB za 99 dolarów i 100 GB za 199 dolarów miesięcznie.

Dropbox ma też dodatkowe możliwości. Wśród nich jest odtwarzanie muzyki prosto z chmury oraz tworzenie bezpiecznego linku do pliku zapisanego na serwerze. Pozwala to np. na dzielenie się dużymi plikami z osobami, którym nie chcemy dawać pełnego dostępu do naszego konta.

Sugarsync

Program bardzo podobny do Dropboksa. Nie aż tak popularny, choć przez niektórych ceniony nawet wyżej. Podobnie jak jego rywal jest darmowy. Bezpłatna wersja oferuje tu 5 GB na starcie, a maksymalnie można rozszerzyć pojemność do 250 GB opłacając roczny abonament w wysokości 249 dolarów.

SugarSync oferuje wygodny w użyciu interfejs i wiele ciekawych funkcji takich jak obsługa wersjonowania pliku, czyli możliwość dostępu do 5 wcześniejszych wersji tego samego pliku. Dużą zaletą programu jest także jego współpraca z wszystkimi ważnymi systemami na rynku. Dostępny jest dla systemów wymienionych w przypadku Dropboksa, a także dla Symbiana i Windows Phone 7.

Opera

Dlaczego w tym zestawieniu pojawia się przeglądarka internetowa? Pod wieloma względami dzieło norweskich deweloperów jest wyjątkowe. Również pod kątem wykorzystania możliwości chmury obliczeniowej. W sporym skrócie należy powiedzieć, że Opera oferuje możliwość zamiany przeglądarki w serwer, pozwala na słuchanie muzyki prosto z chmury oraz backup i synchronizację danych. Każdy rejestrujący się w usłudze Opera Unite dostaje za darmo 2 GB miejsca na serwerze.

Nie jest to jedyny sposób w jaki Opera korzysta z cloud computingu. Kolejnym jest funkcja Opera Turbo. Dzięki niej można szybciej przeglądać strony WWW na wolnych łączach i zaoszczędzić sporo danych jeśli pracujemy na łączu internetowym z limitem danych. Przeglądarka wysyła najpierw przeglądane strony na serwer, tam je kompresuje i dopiero w tej postaci dostarcza je na nasze ekrany. Funkcja jest szczególnie przydatne na urządzeniach mobilnych, ale działa także na pecetach.

Panda Cloud Antivirus

Pierwszy program antywirusowy oparty na modelu cloud computing, przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych antywirusów analizuje zagrożenia w chmurze dzięki mocy obliczeniowej generowanej poza naszym komputerem. Również baza sygnatur wirusów nie jest gromadzona na naszym dysku, a na zewnętrznym serwerze.

Jakie są tego korzyści? Panda Cloud Antivirus jest bardzo lekkim programem. Prawie nie obciąża systemu, instaluje się wyjątkowo szybko i jest natychmiast gotowy do pracy. Nie wymaga także żadnych aktualizacji bazy danych, gdyż sygnatury wirusów są przechowywane w chmurze. Po jego zainstalowaniu możemy praktycznie o nim zapomnieć, a on robi swoje i dopiero, gdy pojawia się zagrożenie przypomina nam o swojej obecności. Ewentualnie w przypadku pojawienia się aktualizacji oprogramowania.

iCloud Control Panel

Na koniec coś specjalnie dla zwolenników urządzeń mobilnych Apple. Od jakiegoś czasu głośno było o usłudze iCloud wprowadzonej przez Apple. Mogą z niej skorzystać posiadacze urządzeń z systemem mobilnym iOS 5 lub Mac OS X Lion 10.7.2, a oferuje ona bardzo rozbudowane możliwości backupu oraz synchronizacji danych między tymi urządzeniami. Usługa i program iCloud Control Panel współpracują też z systemem Windows, ale wymagają urządzenia Apple do rejestracji.

Opisywany program to narzędzie pozwalające na korzystanie z iCloud. Dzięki niemu otrzymujemy dostęp do 5 GB darmowej przestrzeni serwerowej, która, co ciekawe, nie jest zmniejszana przez pliki muzyczne, e-booki i aplikacje z iTunes oraz zdjęcia z iPhone'a (do 1 000). Obciążają ją tylko dokumenty, poczta, dane aplikacji, większa ilość zdjęć z aparatu (album Rolka) i informacje o urządzeniach. Dostępna pojemność może zostać rozszerzona maksymalnie do 50 GB za 100 dolarów rocznie.

Chmura obliczeniowa ciągle wzbudza pewne obawy, ale daje również duże możliwości. Zachęcamy do ich wypróbowania i przekonania się czym na prawdę jest cloud computing. Warto to zrobić zanim nadejdą czasy, w których nie będzie innego wyjścia i komputer przemówi do nas słowami Borga (patrz. Star Trek): opór jest bezcelowy. Można w tym miejscu zwrócić uwagę na zapowiadany system Windows 8 i jego znaczną integrację z chmurą obliczeniową.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: