CloudAV - dziesięć antywirusów w jednym

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Michigan, którzy opracowali usługę sieciową o nazwie CloudAV, integrującą silniki 10 skanerów antywirusowych, ich rozwiązanie może być przełomowe w walce z internetowymi zagrożeniami.

Zasada działania CloudAV opiera się na technologii Cloud Computing i polega na przerzuceniu ciężaru wykonywania konkretnych zadań na serwer, który po ich przetworzeniu przesyła wynik operacji z powrotem do komputera lub urządzenia przenośnego.

W przypadku CloudAV na komputerze użytkownika instalowana jest jedynie aplikacja kliencka, która monitoruje nowe pliki zapisywane na twardym dysku. Aby zredukować obciążenie sieci CloudAV tworzy pamięć cache, w której przechowywane są informacje o dotychczas przeanalizowanych plikach. Jeśli pojawią się nowe zasoby, lokalna pamięć cache zostaje porównana z pamięcią na serwerze i następuje analiza plików pod kątem obecności niebezpiecznej zawartości.

W ciągu 6 miesięcy testów, CloudAV zanotował blisko 98-procentową skuteczność na próbce 7220 groźnych plików, podczas gdy pojedynczy skaner antywirusowy jedynie 83-procentową. W skład CloudAV wchodzą takie silniki skanujące, jak Avast, AVG, BitDefender, ClamAV, F-Prot, F-Secure, Kaspersky, McAfee, Symantec oraz Trend Micro. Dodatkowo zintegrowano z nim również dwa systemy detekcji behawioralnej - Sandbox oraz CWSandbox.

Jak podkreślają autorzy rozwiązania, zadaniem CloudAV nie jest zastąpienie tradycyjnego oprogramowania antywirusowego, a jedynie wspomaganie jego działania.

Więcej informacji: CloudAV