Cloverview Intela ma stawić czoła procesorom ARM

Intel pracuje nad procesorem następnej generacji, przeznaczonym do instalowania w tabletach. Układ "Cloverview" jest częścią szerszej strategii firmy, zmierzającej do wprowadzenia na rynek jeszcze bardziej energooszczędnych procesorów Atom.

Układ będzie produkowany przy użyciu technologii 32 nm i dołączy do dwóch innych procesorów opartych na architekturze Atom, które Intel zapowiedział wcześniej. Pierwszy nosi nazwę kodową "Cedar Trail" i znajdzie zastosowanie głównie w netbookach. Drugi (nazwa kodowa "Medfield") jest przeznaczony dla producentów smartfonów i tabletów.

Wprowadzając na rynek nowe procesory Intel chce skuteczniej stawić czoła układom produkowanym przez firmę ARM, które są bardziej energooszczędne niż procesory Atom i dlatego można je spotkać w wielu tabletach. Długofalowe plany Intela przewidują, że w kolejnych latach w jego ofercie pojawią się układy Atom produkowane przy użyciu technologii 22 nm.

Zobacz również:

  • Intel wprowadza nowe nazwy - poznaj Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A
  • Android 13 w drodze! Ma już nawet swoją nazwę
  • Apple przegrało! Nowy Mac Pro nadal z procesorem Intela!

Intej ujawnił jednocześnie, że procesor Atom Z670 (znany poprzednio jako Oak Trail) pojawi się w sprzedaży w maju br. Procesor (zaprojektowany do stosowania w tabletach) jest produkowany przy użyciu technologii 42 nm i zawiera zintegrowany z nim układ do obsługiwania grafiki.

Rynek tabletów rozwija się bardzo dynamicznie. Jak podała ostatnio firma analityczna IDC, w 2010 r. na rynek trafiło blisko 18 mln tabletów. Przewiduje się, że w 2011 roku użytkownicy kupią aż 44,6 mln takich urządzeń.