Co NIE wydarzy się w 2006?

Firma badawcza ABIresearch opublikowała spis technologii, których użytkownicy nie powinni się spodziewać w 2006 roku. W grupie "Ludzie, nie róbcie sobie nadziei!" znalazł się m.in. standard Wi-Fi 802.11n, mobilny WiMAX i W-CDMA.

Zdaniem ABIresearch nie ma sensu oczekiwać, że w 2006 roku wszyscy otrzymają nagle możliwość pobierania danych przez telefon z szybkością kilku-kilkunastu megabitów na sekundę dzięki W-CDMA (szczegóły dotyczące technologii bezprzewodowego przesyłania danych - patrz artykuł: "Oczekiwania urealnione").

Sytuacji nie uratuje nawet superszybkie HSDPA, gdyż odpowiadające za komunikację chipsety przy wyższych przepustowościach potrzebują do pracy odpowiednio dużej mocy, a to automatycznie skraca czas funkcjonowania na bateriach (patrz również artykuł: "Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity").

Również mobilny WiMAX nieprędko pojawi się w telefonach; standard ratyfikowano w grudniu bieżącego roku, ABIr postuluje więc, że pierwszych dedykowanych urządzeń powinniśmy spodziewać w okolicach 2007 roku.

Dostaje się i Wi-Fi

Urządzenia zgodne z draftami standardu 802.11n (np. modele oznaczane jako "Pre-802.11n" lub "Pre-N" firmy Belkin) są dostępne na rynku już od pewnego czasu. ABIresearch twierdzi jednak, że w 2006 r. nie będzie miało sensu nastawianie się na kupno sprzętu posiadającego certyfikaty zgodności z 802.11n.

Co NIE wydarzy się w 2006?

Router Belkin Pre-N

Powód jest prosty: standard rodzi się w bólach. W dodatku nie wiadomo, czy urządzenia "pre-" będą poprawnie współpracowały ze sprzętem, który projektowano mając na uwadze ostateczną wersję specyfikacji 802.11n.

Dodatkowe informacje: ABIresearch (wymagana rejestracja, witryna w języku angielskim)