Co Twój komputer robi, kiedy Cię nie ma w domu?

Czy zastanawiasz się kto lub co robi na Twoim komputerze w czasie Twojej nieobecności? Może ta osoba czyta Twoją pocztę, kradnie hasła, usuwa ważne informacje lub pobiera pirackie filmy z sieci? A może jesteś ciekaw ile czasu każdego dnia spędzają Twoje pociechy w Internecie i czy rzeczywiście Sieć służy im jedynie do edukacji? Prezentujemy zestaw kilku przydatnych narzędzi, które pozwolą określić kto, co, jak, gdzie i kiedy robił z komputerem - od startu systemu, poprzez odwiedzane witryny aż do listy haseł i uruchamianych programów. To pozwoli Ci się przekonać, co dzieje się z Twoim komputerem i w jaki sposób inni wykorzystują Twoją nieobecność - nic już nie będzie tajemnicą.

Co Twój komputer robi, kiedy Cię nie ma w domu?
Programy wymienione w tekście powstały głównie z myślą o pracodawcach, którzy chcieliby dokładnie wiedzieć, ile czasu poświęcają ich pracownicy (korzystając ze służbowego sprzętu i łącza) na przeglądaniu stron pornograficznych, pobieraniu muzyki lub filmów, korzystaniu z komunikatorów, itd. Jednym słowem wszystko, to co nie jest związane z pracą powinno być zabronione. Pozostawiamy z boku kwestie moralne i prawne, czy wolno tak robić i czy trzeba informować o zbieraniu takich danych. Pokazujemy na ich przykładzie, jak łatwo zabawić się w "małego szpiega" we własnym domu.

Actual Spy

Co Twój komputer robi, kiedy Cię nie ma w domu?
Aplikacja jest keyloggerem, który gromadzi wszelkiego rodzaju informacje o użytkownikach danego komputera. Jej instalacja umożliwia śledzenie poczynań pracowników, uruchamianie programów, monitorowanie schowka, zadania drukowania, włączanie i wyłączanie komputera, zapisuje odwiedzane witryny internetowe. Programy antywirusowe ignorują narzędzie, a gromadzone informacje są zapisywane w zaszyfrowanym pliku zdarzeń. Raport może zostać wysłany przez pocztę elektroniczną, na serwer FTP lub inny komputer w sieci lokalnej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Activity Monitor

Co Twój komputer robi, kiedy Cię nie ma w domu?
Zaawansowany system monitoringu pracowników posiadający rozbudowane narzędzie raportujące. Przede wszystkim aplikacja wyświetla na ekranie komputera administratora wszelki tekst wpisywany za pomocą klawiatury przez użytkownika (w czasie rzeczywistym). Program umożliwia również podglądanie ekranu zdalnego komputera. Activity Monitor wyświetla także listę procesów uruchomionych na komputerze użytkownika i pokazuje na bieżąco, jak użytkownik przełącza się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Program główny umożliwia tworzenie zbiorczych statystyk wykorzystania zasobów komputera i Internetu dla wszystkich użytkowników sieci lokalnej. Bardzo ciekawą opcją programu jest całkowite ukrycie aplikacji klienckiej - pracownik nie zobaczy jej na liście procesów ani nie będzie mógł jej zamknąć bez zgody administratora.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Hidden Camera

Co Twój komputer robi, kiedy Cię nie ma w domu?
Program umożliwia podgląd innych komputerów przez sieć lokalną lub Internet. Narzędzie zapisuje w wybranych interwałach czasowych pełny zrzut ekranu komputera (np. co 60 sekund). Można w ten sposób nadzorować do 50 komputerów równocześnie, w czasie rzeczywistym. Każdy obraz jest zapisywany na dysku komputera, na którym działa pracodawca. Można go w dowolnej chwili odnaleźć i wydrukować. Dzięki tej aplikacji można jak gdyby siedzieć przed komputerem, który się obserwuje.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: