Co będzie z AltaVistą?

W Internecie pojawiły się pogłoski, że portal AltaVista może zostać wystawiony na sprzedaż. Jego właściciel, firma CMGI, ma bardzo poważne problemy finansowe. Władze CMGI nie potwierdzają jednak chęci pozbycia się portalu.

W serwisie www.thestandard.com pojawiły się spekulacje na temat możliwości wystawienia na sprzedaż popularnej wyszukiwarki internetowej AltaVista. Jej właściciela, firmę CMGI, dotknęły problemy finansowe tak duże, że mogą go zmusić do sprzedaży najbardziej znanego serwisu. Kurs akcji CMGI, która jeszcze niedawno była jedną z prężniej działających firm na rynku internetowym, spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż o 98%.

Władze CMGI zdecydowanie zaprzeczają pogłoskom o chęci pozbycia się AltaVisty. Dyrektor ds. komunikacji firmy John Stevens powiedział: "Na razie zajmujemy się przede wszystkim poszukiwaniem partnerów, którzy pomogą nam w zapewnieniu stałego źródła finansowania AltaVisty". CMGI wyklucza także możliwość zdobycia pieniędzy dla portalu poprzez jego wejście na giełdę. CMGI kupiła AltaVistę w czerwcu 1999 r., płacąc za nią Compaqowi 2,3 mld USD.