Co by tu zmalować?

Firma Corel kontynuuje podbój rynku cyfrowej fotografii, oferując łatwe w obsłudze narzędzie do transformacji tradycyjnych zdjęć w barwne, malowane obrazy.

Można powiedzieć, że Corel Painter Essentials 3 jest okrojoną wersją znanego już zapewne wielu użytkownikom Paintera IX. Oparty na nim jest propozycją dla mniej zaawansowanych entuzjastów fotografii cyfrowej, zainteresowanych konwersją zdjęć na barwne obrazy, przypominające dzieła wykonane tradycyjnymi technikami malarskimi. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z komputerową obróbką grafiki, docenisz zestaw automatycznych funkcji do szybkiej i łatwej transformacji zdjęć. Także bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli sprawdzić działanie narzędzi znanych z większego Paintera IX i zmalować coś na własną rękę.

Za rączkę i do pędzla

Corel Painter Essentials 3 po uruchomieniu zaoferuje ci stronę startową, na której oprócz poleceń otwarcia dokumentu lub utworzenia nowego znajdziesz galerię prac wykonanych z pomocą Paintera przez znanych artystów, przewodnik po najważniejszych funkcjach, a także kilka opcji konfiguracyjnych. Co ciekawe, z programu mogą bez problemu korzystać użytkownicy edytorów Photoshop (zarówno w wersji pełnej, z zachowaniem struktury warstw w pliku PSD, jak i edycji Elements), Paint Shop Pro, Photo Album, a także iPhoto (w systemach Mac OS X). Tak jak Painter IX, Corel Painter Essentials 3 obsługuje wiele tabletów graficznych firmy Wacom.

Na początek warto skupić się na zautomatyzowanych funkcjach przeznaczonych dla mniej zaawansowanych użytkowników. Miejscem akcji jest w tym wypadku pionowa paleta podzielona na trzy powiązane ze sobą segmenty: &Underpainting&, &Auto-Painting& oraz &Restoration&. W pierwszym wstępnie przygotowujesz zdjęcie, ustawiając odpowiedni kontrast, jasność, saturację, rozmycie (rozwijana lista &Style&), a także dodając ozdobną winietę (&Edge Effects&). Efekt zmian jest widoczny natychmiast, jednak nie zostaje ostatecznie nałożony na obraz, póki nie skorzystasz z przycisku &Apply&. Na palecie &Underpainting& znajdziesz też przycisk &Quick Clone&. Jego użycie spowoduje powstanie klonu zdjęcia, specjalnej przezroczystej kalki, na której będzie się odbywało dalsze malowanie. Następnym etapem będzie wykorzystanie palety &Auto-Painting&. Po ustawieniu takich parametrów, jak nacisk pędzla, rodzaj, kształt i rozmiar (polecamy skorzystanie z rozwijanej listy &Stroke&), przyciskiem &Play& uruchamiasz automatyczne malowanie. W każdej chwili możesz je przerwać, klikając &Stop&, i obejrzeć efekt pracy programu (podgląd samej kalki uzyskasz, odznaczając w menu &Canvas& opcję &Tracing Paper& - oryginalne zdjęcie zostanie ukryte).

Ostatni etap przemiany zdjęcia to dopracowanie szczegółów. Tu po raz pierwszy chwytasz wirtualny pędzel w dłoń i samodzielnie dorysowujesz odpowiednie fragmenty. Pomoże ci w tym ostatnia z palet - &Restoration&. Do wyboru masz dwa typy pędzla: &Soft Edge Cloner Brush&, do stopniowego i delikatniejszego odtworzenia szczegółów, a także &Hard Edge Cloner Brush&, czyli narzędzie do bardziej zdecydowanej edycji. Po wybraniu grubości pędzla przystępujesz do malowania.

Zmaluj sobie coś

Oczywiście na automatycznych ustawieniach nie kończą się możliwości programu Corel Painter Essentials 3. Tak jak w Photoshopie czy Paint Shop Pro masz do dyspozycji warstwy i bardziej zaawansowane narzędzia, których pełne możliwości ujawniają się dopiero do spółki z tabletem graficznym. Ręczne klonowanie poszczególnych części zdjęcia lub kopiowanie fragmentów z innego pliku zapewnia narzędzie &Rubber Stamp&. O wymazanie zbędnych elementów zadba gumka (&Eraser&). Na zdjęcie możesz nałożyć specjalną teksturę, która odwzorowuje trójwymiarową naturę papieru (&Apply Surface Texture& z menu &Effects& pod rozwijanym &Surface Control&), a także rozświetlić zdjęcie, dodając nowe źródło światła (&Apply Lighting&). Na uwagę zasługuje nowy zestaw realistycznych pędzli do farb olejnych &Artists' Oil& oraz &Digital Watercolor& (reagują na teksturę płótna, na którym aktualnie malujesz). Ciekawie prezentuje się również dodatkowa paleta systemu pomocy &Quick Guide&, która pełni funkcję przewodnika po niektórych funkcjach programu. Ilekroć wybierzesz nagłówek dowolnej palety na ekranie, przewodnik wyjaśni ci jej przeznaczenie i zasady wykorzystywania.

Cena 99 USD

Więcej: http://www.corel.com


Zobacz również