Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Energooszczędne desktopowe procesory Intela

Pod koniec grudnia poprzedniego roku Intel zaprezentował dwa nowe energooszczędne 45-nanometrowe procesory przeznaczone dla komputerów PC z segemtu entry-level - jednordzeniowy Atom D410 i dwurdzeniowy Atom D510. Intel oczekuje, że układy te zagoszczą przede wszystkim w komputerach typu All-in-one i Small Form Factor. Nowością w tych układach jest to, że posiadają one zintegrowane kontrolery pamięci i grafiki. Pozwoliło to na ograniczenie liczby chipów z trzech do dwóch co zapewni producentom możliwość ograniczenia kosztów produkcji jak również zużycia energii i ilości elementów chłodzących.

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Intel Clarkdale: procesor zawiera widoczne dwa elementy - większy to procesor graficzny, mniejszy procesor ogólnego przeznaczenia.

Atom D410 posiada 512 KB pamięci L2 cache, natomiast D510 - 1 MB. Oba układy pracują z zegarem 1,66 GHz, korzystają z 667-megahercowej szyny FSB i wspierają technologię Hyper-threading.

AMD nie podjęło rękawicy rzuconej przez Intela. Zdaniem Toma Halfhilla, analityka z In-Stat, może to się jednak zmienić w tym roku.

Z kolei Via Technologies posiada rozwiązania, które mogą stanowić alternatywę dla Atomów Intela - w grudniu rozpoczęła masowa produkcję układów z serii Nano 3000. Mowa tu o modelach Nano 3300 i Nano 3200. Pierwszy z nich pracuje z częstotliwością 1,2 GHz, natomiast drugi - 1,4 GHz. Oba korzystają z szyny 800 MHz FSB i zostały wykonane w 65-nanometrowym procesie technologicznym. Mogą się też pochwalić wsparciem odtwarzania materiałów Blu-ray, czego zabrakło w układach z serii Atom.

W dodatku procesory z rodziny Nano 3000 wspierają pamięci 800 MHz dual-channel DDR2 lub 1066 MHz dual-channel DDR3, natomiast Atomy ograniczone zostały jedynie do obsługi pamięci 800 MHz single-channel DDR2. Różnica dotyczy też obsługiwanych interfejsów - w przypadku produktów Via są to LVDS, DisplayPort i HDMI, natomiast Intela - tylko LVDS i VGA.

Tom Halfhill przewiduje jednak, że "Via będzie miało szczęście jeżeli zgarnie chociaż kilka okruchów rynku". Dodał on jednocześnie, że to bardzo źle, ponieważ producent ten robi całkiem dobre procesory x86.

Procesory mobilne

Wśród mobilnych konstrukcji w tym roku powinien niepodzielnie rządzić Intel dzięki Atomom oraz posiadającym zintegrowane GPU dwurdzeniowym układom z serii Arrandale. Z drugiej jednak strony firma AMD powinna sporo zarobić na rynku notebooków typu DTR (desktop replacement), ponieważ obecnie jako jedyna oferuje rozwiązania zdolne do obsługi bibliotek DirectX 11. Na rynku smartfonów i smartbooków znaczący udział powinny natomiast osiągnąć układy Cortex-A8/A9 firmy ARM Holdings.

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

32-nanometrowy chip Westmere - na górze dwa rdzenie (większe kolorowe elementy), poniżej przeznaczona dla nich pamięć cache (podłużne pomarańczowo-żółte elementy)

Procesory dla "pełnowymiarowych" laptopów

W tegorocznej "mapie drogowej" AMD znalazły się zaledwie dwa nowe mobilne procesory. Pierwszy to czterordzeniowy model (o kodowej nazwie Champlain), który zaoferuje 2 MB pamięci cache (po 512 kB na każdy rdzeń) i wsparcie dla pamięci DDR3 (pojawi się również jego dwurdzeniowa wersja).

Według AMD Champlain będzie stanowił część platformy Danube, która przeznaczona jest na rynek przenośnych komputerów DTR (desktop replacement) z segmentu mainstream oraz wyróżniających się niewielką wagą i wymiarami notebooków. Zaoferuje ona zintegrowany układ graficzny obsługujący DirectX 10.1 oraz możliwość opcjonalnej współpracy z zewnętrzną kartą graficzną DirectX 11.

Druga mobilna propozycja AMD to dwurdzeniowy procesor Geneva (kodowa nazwa) wyposażony w 2 MB pamięci cache i oferujący wsparcie dla pamięci DDR3. Układ ten będzie stanowił część platformy Nile, która zagości w ultra cienkich notebookach i zaoferuje zintegrowany układ graficzny (z obsługą DirectX 11) oraz, podobnie jak poprzednik, opcjonalną współpracę z zewnętrzną kartą graficzną DirectX 11.

Mobilne procesory Intela na 2010 rok (włącznie z tymi zaprezentowanymi na targach CES) to pięć nowych Core i7, cztery nowe Core i5 i dwa Core i3. Intel będzie korzystał z 45-nanometrowego procesu przy produkcji high-endowych procesorów Core i7. Nowe jednostki Core i3 i dwurdzeniowe Core i5 (ich poprzednia kodowa nazwa to Arrandale) będą bazowały na procesie Westmere 32 nm (w ich przypadku w jednym procesorze zostanie zintegrowany również procesor graficzny).

Każdy z nowych chipów zaoferuje technologię Turbo Boost. Istotą tego rozwiązania jest możliwość podbicia mnożnika procesora w sytuacji, gdy potrzebna jest większa wydajność, a jednocześnie nie zostanie przekroczona maksymalna wartość TDP (moc, którą procesor pobiera i oddaje w postaci ciepła przy obciążeniu aplikacjami). Układy Core i3 i Core i5 mogą ponadto dynamicznie zmieniać częstotliwość pracy zintegrowanych rdzeni graficznych.

Nowe mobilne procesory Intela będą korzystały z tych samych graficznych rdzeni co ich desktopowe odpowiedniki, więc zaoferują obsługę dwóch monitorów i wyjść HDMI bądź DisplayPort oraz możliwość obsługi strumieni audio zakodowanych Dolby True HD i DTS-HD Master Audio.

W połowie roku Intel planuje również przedstawić nowe modele procesorów LV i ULV (następcy obecnych ULV) oparte na 32 nm (niskonapięciowe wersje procesorów które miały premierę na CES). Co ciekawe w ich przypadku funkcja Turbo będzie umożliwiała podniesienie taktowania nawet o 100%!

Procesory dla netbooków

W tym roku żaden z producentów nie rzuci wyzwania Intelowi - AMD nic nie zaoferuje, a nowe procesory Via z serii Nano 3300 są skierowane dla desktopów oraz ultra przenośnych notebooków.

Intel przewidział premierę zaledwie jednego modelu Atoma dla tego segmentu. Mowa tu o Atomie N450 wyposażonym w jeden rdzeń (1,66 GHz), 512 kB pamięci L2 cache oraz obsługę szyny FSB 667 MHz i wsparcie technologii Hyper-threading. Podobnie jak desktopowe Atomy będzie się on mógł pochwalić zintegrowanym kontrolerem pamięci i grafiki.

Procesory dla smartbooków

Jeżeli chodzi o smartbooki, rynek ten dopiero się rozwija, więc przewidywania na jego temat to nic więcej niż spekulacje. Ogólnie oczekuje się, że smartbooki będą mniejsze, lżejsze i tańsze od netbooków i pojawią się również w ofercie operatorów, gdzie klient będzie mógł je otrzymać podpisując odpowiednią umowę.

Przewiduje się, że procesory Cortex-A8 i Cortex-A9 zapanują nad pierwszą generacją smartbooków. ARM nie buduje własnych układów, lecz sprzedaje licencje dla innych firm. Chipy Cortex można znaleźć obecnie w układach Freescale i.MX515 oraz seriach Nvidia Tegra, Qualcomm Snapdragon i Texas Instruments OMAP 3.

"Bazujące na ARM smartbooki nie mogą pracować pod kontrolą pełnej wersji systemu Windows. Zamiast tego mogą korzystać z Windows Mobile lub GNU/Linux. Moim zdaniem większość użytkowników będzie preferowała jednak netbooki, które potrafią uruchamiać standardowe aplikacje Windows. Ponadto Apple może ukierunkować ten rynek na procesory ARM udostępniając kompatybilną ze smartbookami wersję systemu iPhone OS" - powiedział Halfhill.