Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Spojrzenie w przyszłość

Pod koniec tego roku AMD ma nadzieję wypuścić próbki pierwszych 32-nanometrowych CPU i rozpocząć ich masową produkcję w 2011 roku. Firma oczekuje też, że zaoferuje nową desktopową mikroarchitekturę dla wymagających o kodowej nazwie Bulldozer oraz nową energooszczędną mikroarchitekturę o kodowej nazwie Bobcat.

Pojedynczy rdzeń Bulldozera będzie widziany przez system jako dwa rdzenie, podobnie jak to się ma w przypadku technologii Intel Hyper-threading. Pierwsze takie CPU (o kodowej nazwie Zambezi) zaoferują od czterech do ośmiu rdzeni. Zambezi będzie współpracował z nowymi kartami graficznymi AMD tworząc przeznaczoną dla entuzjastów desktopową platformę Scorpius.

AMD oczekuje również, że rozpocznie w końcu dostawy procesorów opartych na architekturze Fusion, czyli chipów zintegrowanych z układami graficznymi (nie będą one posiadały dwóch osobnych kości jak to jest w przypadku procesorów Arrandale i Clarkdale).

Ta nowa klasa układów będzie nosiła nazwę APU (Accelerated Processing Unit). Ich pierwsza generacja będzie produkowana w 32-nanometrowym procesie technologicznym, a APU o nazwie kodowej Llano ma być przeznaczony dla niskobudżetowych desktopów (jako część platformy Lynx) oraz komputerów typu DTR (desktop replacement, jako część platformy Sabine).

Ponadto AMD prawdopodobnie w końcu zaprezentuje odpowiednik intelowskiego Atoma - przeznaczony dla netbooków układ Bobcat. Na razie niewiele o nim wiadomo poza tym, że dwa rdzenie Boobcat zostaną wykorzystane w niskonapięciowych APU o kodowej nazwie Ontario, które skierowane są na rynek ultra cienkich notebooków oraz netbooków (jako część platformy Brazos).

Intel z kolei poinformował, że będzie chciał zaprezentować pod koniec tego roku nową mikroarchitekturę o kodowej nazwie Sandy Bridge. Nie podał póki co za wiele informacji na jej temat. Wiadomo jedynie, że będzie korzystała z 32-nanometrowego procesu technologicznego i oferowała, podobnie jak Fusion AMD, układ graficzny zintegrowany z CPU.

Największy gracz na rynku procesorów planuje ponadto dla smartfonów i komputerów kieszonkowych platformę "Moorestown" - na targach CES przedstawiony nawet już został pierwszy egzemplarz telefonu LG GW990 korzystającego z tej architektury.

Via Technologies nie przedstawiła długoterminowej "mapy drogowej" dla swoich procesorów. Wydaje się, że zamierza kontynuować swoją politykę i okupować swoje niszowe rynki. ARM Holdings również nie zdecydował się na przedstawienie informacji o swoich przyszłych produktach, ale na targach CES kilku producentów zaprezentowało nowe licencjonowane produkty bazujące na architekturze brytyjskiej firmy. Na przykład Marvell Technology Group Ltd. przedstawił pierwszy czterordzeniowy procesor ARM, a Nvidia Corp. zapowiedziała, że następna generacja układu Tegra system-on-a-chip (SoC) będzie korzystała z pracującego z częstotliwością 1 GHz dwurdzeniowego układu ARM.