Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Od potężnych sześciordzeniowych układów po ich drobniutkich netbookowych towarzyszy - zapraszamy do zapoznania się z tegorocznymi planami producentów procesorów. Przyjrzeliśmy się również temu, co nas może czekać z ich strony w niedalekiej przyszłości.

Wielu nowości możemy się spodziewać w segmencie mobilnych i energooszczędnych procesorów. Szybki wzrost rynku komputerów typu All-in-one i SFF (Small Form Factor), nadal duże zainteresowanie przenośnymi komputerami (także tymi wykorzystywanymi do zaawansowanych prac takich jak np. obróbka grafiki i wideo, czy granie) wywołają popyt na nowe, bardzo wydajne procesory. Będą one jednak o wiele bardziej energooszczędne od dotychczasowych.

Na rynku zaakcentuje swoją obecność nowa kategoria przenośnych komputerów, które lokują się pomiędzy smartfonami i netbookami, czyli tzw. smartbooków. Zapewniają one dostęp do Internetu za pomocą sieci 3G, potrafią pracować na akumulatorze przez cały dzień oraz w odróżnieniu od smartfonów wyposażone są w większy wyświetlacz i klawiaturę

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Desktopowa "mapa drogowa" AMD

Intel ze swoimi Atomami rządzi na rynku netbooków, ale na rynku smartbooków będzie musiał ostro walczyć z firmą ARM Holdings PLC, stojącą za ekstremalnie energooszczędnymi układami Cortex-A8 i Cortex-A9.

Wielki ruch na rynku mobilnych układów nie oznacza stagnacji wśród ich desktopowych odpowiedników. Już podczas tegorocznych targów CES Intel przedstawił aż siedem nowych procesorów. Jego największy konkurenta - AMD - prawdopodobnie jeszcze w tym roku zaprezentuje swojego pierwszego "sześciordzeniowca".

Procesory desktopowe

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Desktopowa "mapa drogowa" Intela

Czterordzeniowe procesory zwiększą swoją popularność na rynku w wyniku szykowanych przez AMD i Intela obniżek cenowych. Obecnie można znaleźć czterordzeniowe układy AMD - Phenom X4 9850, 9750, 9150e i Athlon II X4 620 - w cenie poniżej 100 USD.

Na targach CES Intel zaprezentował nową serię dwurdzeniowych układów produkowanych przy wykorzystaniu 32-nanometrowej technologii. Co więcej, jeszcze w tym roku (prawdopodobnie w I kwartale) na rynku zagoszczą również korzystające z niej sześciordzeniowe modele. Będą one jednak przeznaczone raczej tylko dla entuzjastów.

Z drugiej strony Intel utrzyma swoją dominację na rynku ultraniskonapięciowych desktopowych CPU. AMD nie stanowi dla niego żadnej konkurencji, natomiast Via Technologies Inc. oferuje kilka interesujących produktów.

Standardowe desktopowe procesory

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Mobilna "mapa drogowa" AMD

AMD w dalszy ciągu będzie polegało na architekturze K10 i do 2011 roku nie wprowadzi do swojej oferty 32-nanometrowych procesorów. W związku z tym oficjalna desktopowa "mapa drogowa" tego producenta będzie zawierała stosunkowo niewiele nowych CPU. To w dużym stopniu zmusi AMD do walki cenowej z Intelem w większości segmentów, gdyż nie może z nim rywalizować pod względem wydajności. W tym roku jednakże planuje wprowadzić na rynek sześciordzeniowy CPU o kodowym oznaczeniu Thuban.

Thuban wywodzi się z sześciordzeniowych serwerowych Opteronów i będzie oferował zintegrowany kontroler pamięci DDR3. AMD zapewnia, że będzie on kompatybilny wstecznie z podstawką AM3. Z nieoficjalnych doniesień wynika również, że wyposażony zostanie w 3 MB pamięci L2 cache i 6 MB pamięci L3 cache, lecz jego zegar będzie niższy niż w obecnych czterordzeniowych chipach.

Co czeka rynek procesorów w 2010 roku

Mobilna "mapa drogowa" Intela

Intel w dalszym ciągu miniaturyzuje - na targach CES Intel zaprezentował siedem nowych dwurdzeniowych desktopowych procesorów (cztery Core i5, dwa Core i3 i nowy Pentium) wykonanych w wymiarze 32 nanometrów. Noszące kodowe oznaczenie Clarkdale chipy wspierają technologię Hyper-threading (HT).

Pentium G6950, Core i3-530, 540 i Core i5-650, 660, 661, 670 oferują procesory graficzne (na procesorze obok siebie egzystują dwa elementy - wspomniany "graficzny" i procesor ogólnego przeznaczenia). Pozwalają one wedle zapewnień Intela na granie w mniej wymagające gry obsługują biblioteki DirectX 10 oraz dekodowanie filmów Blu-ray. Uważane one są za znacznie lepsze od znanych wcześniej intelowskich układów zintegrowanych stosowanych w chipsetach płyt głównych. Wspierają obsługę dwóch monitorów i wyjść HDMI bądź DisplayPort. Są też zdolne do obsługi strumieni audio zakodowanych Dolby True HD oraz DTS-HD Master Audio.

Obecnie istniejące czterordzeniowe desktopowe procesory Intela - wszystkie modele z serii Core i7 oraz starsze Core i5 - będą w dalszym ciągu produkowane w 45-nanometrowym procesie technologicznym. Intel w swojej oficjalnej "mapie drogowej" umieścił też sześciordzeniowy chip Westmere (kodowe oznaczenie Gulftown) - powinien on pojawić się na rynku jeszcze w tym kwartale jako członek rodziny Extreme Edition. Jego nazwa nie została jeszcze podana, jednakże według nieoficjalnych źródeł będzie to Core i7-980X.

Aktualizacja: 03 lutego 2010 08:54

Tekst został uzupełniony informacjami na temat 32 nm niskonapięciowych mobilnych procesorów Intela oraz przeznaczonej dla smartfonów platformy "Moorestown".