Co czeka w Chmurze? Cloud computing w Technokracji odc. 5

Chmura to w dzisiejszych czasach już nie tylko zjawisko, od którego uzależniamy to czy wychodząc z domu weźmiemy ze sobą parasol czy nie. Co raz bardziej kojarzymy chmurę z "chmurą obliczeniową", czyli miedzy innymi przetrzymywaniem naszych danych, nie na nośnikach, które leżą w domu na biurku czy nawet na naszych dyskach twardych ale w wirtualnej przestrzeni.

Chmura jest, dla wielu z nas, pojęciem bardzo tajemniczym. Co gorsza, nie da się do końca w łatwy sposób wytłumaczyć, czym jest, gdyż to tematyka bardzo rozbudowana; dzieli się głównie na zastosowania prywatne oraz biznesowe. O tych drugich opowie nasz dzisiejszy gość - Maciej Barański z firmy Oxycom. W jaki sposób jednak z chmury może skorzystać przeciętny użytkownik Internetu? To oczywiście zależy od tego czego oczekuje, ale na dzień dzisiejszy mamy do dyspozycji wiele ciekawych narzędzi od różnych producentów, miedzy innymi tych największych jak Google, Apple czy Microsoft.

Podstawową usługą działającą w chmurze jest w dalszym ciągu poczta e-mail, do której mamy dostęp poprzez przeglądarkę, klienta pocztowego na komputerze czy smartfonie; przy czym nasza skrzynka jest zawsze w tym samym stanie na wszystkich urządzeniach - jeśli przeczytamy wiadomość na laptopie, to zostanie ona automatycznie oznaczona jako przeczytana na naszym telefonie i na odwrót.

Zobacz również:

  • pCloud - chmura, której możesz całkowicie zaufać oferuje wspaniałe promocje na Czarny Piątek
  • Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowych zdjęć na koncie Google [PORADA]

Bardzo ważnym elementem chmury z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego jest również automatyczna integracja naszych kontaktów, notatek czy zakładek pomiędzy urządzeniami. Przykładowo, kiedy zapisujemy sobie w telefonie nowy kontakt, to w domu już nie musimy wprowadzać go do książki na naszym komputerze; on już tam jest więc bez potrzeby wcześniejszego przepisywania możemy do tej osoby np. wysłać e-mail.

Jednak możemy korzystać również z takich rozwiązań jak wirtualne dyski w chmurze czy słuchanie muzyki z Internetu bez potrzeby wcześniejszego pobierania jej na nasze urządzenia. Pierwszą usługę oferuje nam np. Dropbox, gdzie w wersji darmowej otrzymujemy 2GB pojemności między innymi na kopie zapasowe naszych dokumentów lub innych ważnych plików. Ale jeśli chcemy, możemy wykupić dostęp do nawet 100GB przestrzeni w Chmurze. Jeśli chodzi o stremowanie muzyki z sieci to dużą popularność zyskał Spotify, który posiada ogromną bibliotekę utworów. Niestety, nie jest on dostępny jeszcze we wszystkich krajach, w tym w Polsce.

W pierwszej części najnowszego odcinka nasz gość, Maciej Barański z firmy Oxycom, opowie o tym, czym jest Cloud Computing. Przedstawi jakie są możliwości z nim związane, co może zrewolucjonizować oraz zastąpić. Czy chmura z czasem stanie się naszym "dyskiem twardym", który wyprze fizyczny nośnik z naszych urządzeń? Bardzo możliwe. Jest to jednak bardzo uzależnione głównie od przepustowości dostępnych łącz internetowych, które muszą być wręcz potężne, by móc "udźwignąć" tak wielką ilość danych oraz gwarantować sprawą i szybką pracę na nich.

W drugiej części poruszymy kwestię tego, czy Chmura jest bezpieczna. Wiemy już, że oferuje ona bardzo wiele ciekawych rozwiązań i możliwości, ale czy aby na pewno nie musimy się przejmować kwestią jej bezpieczeństwa? Czy bezpieczeństwo to kwestia wyboru płatnych rozwiązań czy może jest ono możliwe również u darmowych usługodawców? A na koniec, zastanowimy się jaka przyszłość czeka Cloud Computing w nadchodzącym 2012 roku.

Zapraszamy do oglądania i dyskusji w komentarzach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: