Co dalej z Napsterem?

Według najnowszych badań Jupiter Media Metrix, z Napstera nie korzysta już tylu użytkowników co dawniej. Serwis ten wciąż pozostaje jednak liderem wśród usług umożliwiających wymianę darmowych plików MP3.

Według najnowszego badania Jupiter Media Metrix Napster ma coraz mniej użytkowników. W lutym i w marcu bieżącego roku liczba korzystających z serwisu spadła aż o 20%. Jednak Napster wciąż pozostaje liderem wśród systemów umożliwiających bezpłatną wymianę plików MP3. Według rzecznika serwisu, przyczynia się do tego fakt, iż Napster zdołał stworzyć bardzo silną wspólnotę internetową. "Użytkownicy eksperymentują z innymi serwisami ale po krótkim czasie powracają do nas" - dodaje rzecznik Napstera.

Według badań firmy Webnoize, średnia liczba utworów współdzielonych przez jednego użytkownika spadła ostatnio do 71, co oznacza aż 59-procentowy spadek w porównaniu z okresem sprzed wprowadzenia filtrów blokujących dostęp do utworów chronionych prawem autorskim.

Zdaniem firmy Pew Internet & American Life Project darmowa wymiana plików muzycznych szybko się nie zakończy. W samych tylko Stanach Zjednoczonych przez ostatnie pół roku aż 30 milionów osób korzystało z takich usług. Firma badawcza Zona Research przewiduje iż wspólnota Napstera wkrótce się rozpadnie. Wiele osób po tym jak Napster zablokował możliwość wymiany 135 tysięcy najpopularniejszych, ale nielegalnych dystrybuowanych plików, zacznie korzystać z innych serwisów, które jeszcze przez jakiś czas będą umożliwiać wymianę takich utworów.