Co dalej z Platformą Cyfrową TVP

15 grudnia br. TVP miała wprowadzić do oferowanej przez siebie telewizyjnej platformy cyfrowej płatne programy. Wiemy już, że nic takiego nie nastąpi - zarząd Telewizji Polskiej przyznał, że terminu nie uda się dotrzymać. To nie wszystko - dalsze inwestycje w platformę zostały wstrzymane, badana jest też legalność umów zawartych przez Piotra Farfała, pełniącego do niedawna obowiązki prezesa telewizji.

W połowie września br. Telewizja Polska uruchomiła cyfrową platformę telewizyjną. W jej ramach nadawca umożliwił odbiór kanałów TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TV Puls i TV Trwam (dwie ostatnie wynajmowały od TVP miejsce na transponderach satelitarnych).

Kanały te były dostępne bezpłatnie, jednak dopiero wprowadzenie do oferty płatnych programów miało stanowić zwieńczenie procesu wdrażania platformy. Część płatna miała być podzielona na dwie części:

- dostęp do stacji Polsat, Polsat2, TVN i TVN7 byłby możliwy po wprowadzeniu jednorazowej opłaty w wysokości ok. 50 zł za specjalną dostępową kartę abonencką

- wybrane, pojedyncze kanały telewizyjne miały być dostępne w odrębnym modelu płatności, w którym odbiorca nie kupowałby całego pakietu i nie podpisywał umowy okresowej z nadawcą.

Uruchomieniu cyfrowej platformy Telewizji Polskiej towarzyszyły optymistyczne zapowiedzi szybszej niż zakładano wcześniej finalizacji przejścia w Polsce z nadawania analogowego sygnału telewizyjnego na emisję cyfrową (cyfryzacja).

Nici z zapowiedzi

W październiku cztery spośród bezpłatnie oferowanych na platformie stacji - TVP1, TVP2, TVP HD i TVP Sport - zostały zakodowane. Do dziś TVP nie zleciła też produkcji specjalnych kart wymaganych do odbioru kanałów płatnych. Ponadto, jak informuje portal wyborcza.biz, nowy zarząd TVP bada umowy podpisane przez poprzedniego prezesa Piotra Farfała, jakie ten na krótko przed odejściem ze stanowiska podpisał z luksemburskim operatorem satelitów SES Astra (przedłużając je do 2014 i 2015 r.).

TVP wciąż nie otrzymała też odpowiedzi od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ministerstwa skarbu, do których za czasów prezesury Farfała złożyła wnioski o (odpowiednio): koncesję na platformę cyfrową i zmianę statutu spółki, uprawniającą do uruchomienia platformy cyfrowej. Projekt platformy cyfrowej był przygotowany niewłaściwie - informuje obecny zarząd.

Co dalej

W TVP powołany został właśnie zespół, którego zadaniem jest opracowanie strategii procesu cyfryzacji. Efekty prac mają zostać zaprezentowane w ciągu trzech miesięcy.

W środę, 9 grudnia, zarząd telewizji poinformował o tym, że spółka zakończy 2009 rok ze stratą w wysokości 200 mln zł i zwróciła się o finansową pomoc do Skarbu Państwa - właściciela TVP.