Co dalej z Power Mac 667MHz?

Apple zrezygnowała z produkcji Power Maca G4 taktowanego zegarem 667MHz już w cztery miesiące po jego debiucie. Jego następca nie pojawi się nie wcześniej niż lipcu bieżącego roku.

Koniec komputerów wyposażonych w procesor 667 MHz szczególnie uwidacznia się w ofertach dealerów sprzętu komputerowego, którzy mają coraz większe trudności ze znalezieniem danej konfiguracji sprzętowej, co związane jest ze znacznym ograniczeniem ich produkcji od chwili kiedy Steve Jobs przedstawił po raz pierwszy ten procesor na konferencji w San Francisco. Obecnie wypiera go szybszy i bardziej wydajny układ taktowany zegarem 733 MHz. Jednak mimo to, dostępność tych dwóch modeli została ograniczona do tego stopnia, że bezpośredni sprzedawcy sprzętu firmy Apple muszą czekać od 4 do 6 tygodni na dostawę sprzętu od producenta.

W ostatnim miesiącu ilość dostępnych komputerów z procesorem taktowanym zegarem 733 MHz zwiększyła się w celu promocji nowej konfiguracji z napędem CD-RW. Sprzedawcy firmy Apple tłumacząc brak wersji 667 MHz coraz częściej zachęcają klientów do kupna szybszych jednostek. Zgodnie z tym co powiedział jeden z nich 'G4 667 MHz nigdy nie był przekonywującą opcją dla nabywców. Model 533 MHz skutecznie zastępuje go i spełnia wszelkie wymagania użytkowników, a ponadto można kupić komputer wyposażony w dwa procesory z zegarem 533 MHz'.

Apple oficjalnie nie poinformowała dystrybutorów o zaprzestaniu produkcji G4 667MHz, jednak sam fakt, że tylko niewielka ilość najwcześniej złożonych zamówień zostanie zrealizowana zdaje się potwierdzać plotki prasowe. Dla przypomnienia warto przedstawić konfigurację 'odchodzącego' PowerMaca G4 z procesorem 667 MHZ: 256 Kb cache poziomu 2 i 1MB cache 3 poziomu, 256 MB SDRAM PC133, 60 GB dysk twardy Ultra ATA/66, karta grafiki Nvidia GeForce 2 MX z 32MB SDRAM, napęd CD-RW, dwa porty FireWire i USB, cztery sloty PCI, karta sieciowa 10/100/1000BASE-T, wbudowany modem 56K V.90 i możliwość bezprzewodowej łączności przy użyciu AirPort, a także programy iTunes oraz iMovie2. Cena tego modelu z powyższą konfiguracja wynosi 2799 USD.

www.macusers.co.uk


Zobacz również