Co drugi Brytyjczyk piratem?

Ponad połowa dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii łamie obowiązujące tam przepisy o ochronie własności intelektualnej - poinformowała organizacja konsumencka National Consumer Council. Najczęstszym naruszeniem przepisów jest kopiowanie na własny użytek płyt CD i DVD - w Wielkiej Brytanii jest to zabronione.

Z ankiet przeprowadzonych przez NCC wynika, że 55% dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii skopiowało zawartość płyty Audio CD na inny nośnik lub urządzenie - np. do pamięci przenośnego odtwarzacza audio lub na dysk komputera. Problem w tym, że takie działanie jest, w myśl brytyjskiego prawa, zakazane - aczkolwiek z tego zdawało sobie sprawę jedynie 19% ankietowanych.

Zdaniem przedstawicieli NCC, sytuację tę należy jak najszybciej zmienić - jednak proponowanym przez organizację rozwiązaniem wcale nie jest zniechęcanie obywateli do kopiowania płyt. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby, według organizacji, zmiana nieżyciowych i absurdalnych przepisów o ochronie własności intelektualnej. "Obowiązujące w tej chwili przepisy nie nadążają za współczesnym życiem i w oczywisty sposób dyskryminują konsumentów, ograniczając im możliwość korzystania z legalnie nabytych materiałów" - czytamy w raporcie NCC.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w myśl polskiego prawa, konsument ma prawo do wykonania kopii płyty CD lub DVD - zezwalają na to przepisy o dozwolonym użytku osobistym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym wywiadzie z prawnikiem Aleksandrem Stuglikiem.