Co dziesiąty nastolatek spotkałby się sam z osobą poznaną w sieci

Ponad 35% dzieci poniżej 11 roku życia przesyła dalej otrzymane zdjęcia ze scenami przemocy lub seksu. 11% osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia spotyka się bez towarzystwa z osobami poznanymi w sieci. Ponad połowa młodych ludzi ujawnia swoje dane osobowe na stronach internetowych służących do zawierania znajomości. Tak wynika z sondy internetowej przeprowadzonej przez organizację Insafe we współpracy z UPC.

Sonda, przeprowadzona przez Insafe,organizację zajmującą się promowaniem bezpieczeństwa w sieci, dostawcę usług dostępowych UPC i współfinansowana przez Komisję Europejską, miała na celu poznanie wzorców zachowań dzieci i młodzieży w Internecie. Sonda była tłumaczona na 14 języków europejskich i swoim zasięgiem objęła 12 tys. respondentów. Okazuje się, że młodzi ludzie dość swobodnie podchodzą do zasad bezpieczeństwa w sieci. Co prawda znaczna większość stara się zachowywać rozsądnie to wygląda na to, że im respondent młodszy tym bardziej nieprzemyślane i ryzykowne są jego decyzje. Przykładowo, mimo iż prawie trzy czwarte przepytanych osób deklaruje, iż na pierwsze spotkanie z poznaną w Internecie osobą zabiera kogoś do towarzystwa to nie czyni tego aż 11% ludzi wieku od 10 do 18 lat.

Co dziesiąty nastolatek spotkałby się sam z osobą poznaną w sieci

Jedno z pytań zadanych w sondzie

Wyniki sondy pokazują, że największy odsetek młodzieży korzystający z usług Internetowych to nastolatkowie mający do 17 roku życia. Niestety, jest to również grupa, która najmniej frasobliwie podchodzi do zagrożeń związanych z surfowaniem w sieci. Co gorsza, przeglądajac wyniki sondy można łatwo zauważyć korelację między wiekiem i świadomoscią bezpiecznego wykorzystywania zdobyczy techniki. Według przedstawicieli Insafe szczególny nacisk powinno się nałożyć na edukacje grupy wiekowej 14-17 lat.