Co ja pacze, czyli Forfiter, Chuck Norris i inne memy - Technokracja odc. 16

Na pewno mieliście sytuację, kiedy dostaliście od znajomych link do obrazka lub filmu na YouTube, który był bardzo głupi, ale jednocześnie bardzo śmieszny. W rezultacie oglądaliście go jeszcze wiele razy, można by rzec "bez końca", jednocześnie dzieląc się tym linkiem z innymi swoimi znajomymi. Tym w dużym skrócie jest zjawisko mema internetowego. O różnych przykładach memów rozmawiamy w najnowszym, nieco luźniejszym niż zwykle odcinku Technokracji.

Memy internetowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Każdego dnia właściwie powstaje coś nowego, w różnej formie; mogą to być obrazki, filmy, a także samo audio. Początkowo było to zjawisko znane głównie internautom z zachodu, a głównie ze stanów, ale z czasem rozwinęło się też w innych krajach i teraz istnieje ono chyba w całym już Internecie. Również w Polsce możemy się "szczycić" naszymi własnymi memami, które nie odbiegają głupotą i finezją od innych oraz po pewnym czasie nawet fazy czy wyrażenia z nich zawarte wchodzą do naszego codziennego języka. Ale widać takie są czasy, że rozrywka, a chyba w pewnym sensie dla niej memy są tworzone, nie musi być inteligentna. Nam to zbytnio nie przeszkadza, dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się temu niepoważnemu zjawisku, gdyż Technokracja nie może być zawsze poważna.

W pierwszej części nowego odcinka rozmawiamy o tym, czym dla nas jest mem, skąd się wziął i jakie memy są naszym zdaniem najpopularniejsze. Oczywiście jest ich zbyt wiele by o wszystkich powiedzieć, dlatego skupiamy się tylko na części z nich. Wspominamy również o tym gdzie można obejrzeć memy. Razem z tym zjawiskiem rozwinęły się całe serwisy będące zbiorami wszelkiego rodzaju śmiesznych obrazków i filmów.

W części drugiej skupiamy się już na konkretnych przykładach memów i na tym, jakie mają one odzwierciedlenie w naszym rzeczywistym świecie. W ich historii było kilka przykładów tego, jak mem stał się swego rodzaju narzędziem marketingowym, pozwalającym wypromować daną markę lub wydarzenie. Naszym zdaniem jest to fenomenalne zjawisko, o którym grzech byłoby nie wspomnieć.

Zapraszamy do oglądania i komentowania.