Co na pewno wydarzy się w 2008 roku, a co z pewnością nie?

Internetowy korek, upadek MySpace, wielkie zwycięstwo otwartego oprogramowania - o tym, co może stać się w 2008 roku pisali już chyba wszyscy. Żaden szanujący się tytuł prasowy ani strona internetowa nie mogły odmówić sobie przyjemności zabawienia się we wróżkę. Przepowiedni na najbliższe miesiące jest więc bez liku - pytanie tylko, które okażą się trafione. Oto 5 najczęściej pojawiających się prognoz dotyczących Internetu i elektroniki użytkowej na najbliższy rok. Zobacz, które z nich mają szanse realizacji, które na pewno są mocno przesadzone, a które - zupełnie nietrafne.

1. Internet stanie w korku

Prognoza: Raczej wątpliwePrognozy o tym, że Internet stanie pojawiają się każdego roku. Już teraz wielu dużych dostawców Internetu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych ogranicza pasmo przeznaczone do obsługi sieci P2P. Duże firmy badawcze ostrzegają, że - jeżeli nie dojdzie do dużych inwestycji w infrastrukturę - w ciągu kilku lat sieć wyraźnie zwolni, również ze względu na coraz większa liczbę pojawiających się w niej materiałów audio i wideo.

O planach przeprowadzenia testów superszybkiego dostępu do Internetu prezes Telekomunikacji Polskiej informował podczas forum tygodnika Computerworld już w listopadzie 2007 roku. Nieoficjalnie mówiło się wtedy, że testy przeprowadzone zostaną w jednym z nowych budynków przy ul. Górczewskiej w Warszawie. W tym roku Telekomunikacja Polska oficjalnie potwierdziła, że testy rozpoczną się, kiedy tylko developer przekaże mieszkania klientom.

Program testowy potrwa do końca listopada tego roku. Skorzystać z niego będzie mógł każdy właściciel jednego z 265 mieszkań. Podczas trwania pilotażu będą oni mogli wykupić specjalną wersję usługi megapakiet tp, w ramach której otrzymają dostęp do Internetu (max 50 Mb/s pobierania i 10 Mb/s wysyłania), usługę videostrada tp i wideo na życzenie oraz telefonii internetowej. Za wszystko zapłacą 49 złotych miesięcznie.

Czytaj więcej...

Czy to może być naprawdę duży problem? Tak, ale najpewniej, podobnie jak w zeszłych latach sytuacja jest wyolbrzymiana. Być może niektórzy użytkownicy subiektywnie odczują nieco wolniejszy dostęp do informacji (częściej poszukiwać będą wideo, niż tekstu), dostawcy usług internetowych będą musieli wydać nieco pieniędzy i zaoferować szybsze łącza jednak nie panikujmy. Pamiętajmy, że wciąż czekamy na upowszechnienie się szybkich łącz światłowodowych. Chociaż w Polsce 2008 raczej nie doczekamy ani 100 Mb/s, ani nawet testowanych przez Telekomunikację Polską 50 Mb/s to proponowane przez działających u nas ISP łącza cztero- czy sześciomegabitowe wystarcza większości użytkowników.

2. Sieci społecznościowe zagrożone

Prognoza: Niemal na pewnoJeśli wierzyć temu, co na temat sieci społecznościowych pojawia się w Internecie, w 2008 roku ich rozwój to raczej epidemia a nie fenomen socjologiczny. Juz w ubiegłych 12 miesiącach wielkie serwisy tego typu napotkały na duże kłopoty z bezpieczeństwem, spamem czy kwestią ochrony danych osobowych. Największa tego typu platforma, MySpace stanęła na celowniku cyberprzestępców, popularny Facebook zmierzył się z obrońcami prywatności a analitycy przewidują, że w tym roku narażony będzie na szczególne zainteresowanie twórców szkodliwego oprogramowania.