Co na płycie oprócz filmu

Na szczęście nie wydaje się już filmów, które nie byłyby spięte z choćby najprostszym menu, choć zdarzały się takie przypadki w krótkiej historii DVD. Większość dzisiejszej produkcji na DVD nie oszałamia jednak rozmachem ani pomysłowością interaktywnych elementów.

Na szczęście nie wydaje się już filmów, które nie byłyby spięte z choćby najprostszym menu, choć zdarzały się takie przypadki w krótkiej historii DVD. Większość dzisiejszej produkcji na DVD nie oszałamia jednak rozmachem ani pomysłowością interaktywnych elementów.

Wieża Babel

Menu filmu pozwala na szybki dostęp do dowolnej sceny.

Menu filmu pozwala na szybki dostęp do dowolnej sceny.

Oglądając dowolny film na krążku DVD zawsze mamy możliwość bezpośredniego skoku do wybranej sceny. Przypomina to nieco wybieranie obrazka do powiększenia ze zbioru miniatur - rozwiązanie znane ze stron internetowych. Po wybraniu miniaturki trafiamy bezpośrednio do danej sceny.

Możemy też określić, w jakim języku będą wyświetlane napisy. Wszystkie zagraniczne filmy wydawane w Polsce mają napisy w języku polskim, z nielicznymi wyjątkami, gdzie dostępny jest jedynie dubbing ("Śnięty Mikołaj"). Natomiast w filmach, które pozwalają na wybór obu rozwiązań jednocześnie, zdarzają się humorystyczne akcenty. Michael Jordan w "Kosmicznym meczu" pyta - "Czy macie tu jakieś Nike?", natomiast na dole ekranu widzimy zupełnie inne tłumaczenie - "Czy ktoś może pożyczyć mi trampki?".

Przeważnie dostępne są informacje o głównych aktorach i reżyserze, zawierające najczęściej krótki życiorys i wykaz innych filmów, w których brali udział. Zdarza się czasami, że producent postanawia dodać do filmu kilka prawdziwych atrakcji. Filmy te oznaczane są często nazwą "special edition" i zdarza się, że efekt jest rzeczywiście godny uwagi.

Czasami na dodatki przeznaczona jest cała strona płyty. Jeżeli mamy pecha, będą to głównie zapowiedzi innych filmów, kinowe i telewizyjne reklamówki. Zwykle jednak producenci nie ograniczają się do tego typu materiałów.

Przewodnik po świecie filmu

Zacznijmy od ułatwień dla osób mających problemy ze słuchem. W starannie przygotowanych filmach, oprócz zwykłych podpisów, dostępna jest również wersja specjalna, uwzględniająca dodatkowe efekty dźwiękowe - wybuchy, chrząknięcia itp.

Jednym z bardziej interesujących zabiegów jest dodanie jednej lub kilku ścieżek dźwiękowych, zawierających autorski komentarz do filmu. Główna ścieżka dźwiękowa jest wtedy nieco wyciszona, na materiał filmowy zaś zostaje nałożony głos osoby, która pełni rolę przewodnika po całym filmie.

Przykładem takiego zabiegu może być "Adwokat diabła", gdzie rolę przewodnika pełni reżyser Taylor Hackford. Podobne rozwiązanie zastosowano również w znakomitym thrillerze "Psychopata", gdzie komentatorem jest reżyser Jon Amiel. Najdalej jednak posunęli się twórcy filmu "Kontakt". Tam możemy wysłuchać aż 3 różnych komentarzy - Jodie Foster, reżysera Roberta Zemeckisa wraz z producentem Stevem Starkeyem oraz Kena Ralstona i Stephena Rosenbauma, odpowiedzialnych za efekty specjalne.

Dla miłośników wszelkiego rodzaju efektów specjalnych gratką można być "Wydział pościgowy". Na jednej stronie płyty umieszczono film, na drugiej natomiast rozbudowany reportaż z planu, zdradzający wiele szczegółów, dotyczących warsztatu filmowego. Możemy dowiedzieć się, w jaki sposób przygotowuje się efektowną katastrofę samolotu - niewielki model samolotu kamera zamienia na ekranie w wielką, ciężką maszynę.

Podobną atrakcją dla kinomanów mogą być zamieszczane na płytach wywiady z twórcami filmu lub aktorami. Ci, którzy obejrzeli "Płonące siodła" w wersji na DVD, mieli okazję posłuchać wywiadu z Melem Brooksem.

Wersje DVD dają też rzadką okazję obejrzenia scen, które wypadły z filmu w finalnym montażu. Dotyczy to niedawno wydanego filmu "Gattaca", a z bardziej znanych produkcji - "Zabójczej broni 4". Ten ostatni przypadek jest szczególnie ciekawy, ponieważ zawiera sceny, które nie znalazły się we wszystkich 4 częściach filmu.

Niekiedy płyta DVD zawiera materiały uzupełniające opowiadaną w filmie historię. W "Czarownicach z Eastwick" pokazano jak sądzono czarownice w średniowieczu, a w "Adwokacie diabła" przypomniano listę 7 grzechów głównych.

Widok z ukosa

Jedną z najczęściej opisywanych i najbardziej reklamowanych cech DVD jest możliwość wyboru ujęcia, z którego ma być oglądana konkretna scena (multiangle). Może to mieć zastosowanie np. przy zapisach z zawodów sportowych, gdzie możliwość wyboru widoku z kilku kamer podnosi atrakcyjność przekazu. Można sobie wyobrazić mecz piłki nożnej, w którym zawodnik zdobył gola, choć przeciwnicy twierdzą, że był na pozycji spalonej. Siedząc wygodnie na kanapie, możemy sporną sytuację obejrzeć ze wszystkich stron i sami zabawić się w sędziego.


Zobacz również