Co nowego przyniesie zaćmienie - Eclipse 3.2?

Już za miesiąc szykuje się premiera nowej wersji platformy programistycznej Eclipse 3.2. Po zmianach i rozszerzeniach, które mają się pojawić w jednym czasie (Callisto Simulntaneous Release) widać wyraźnie w jakim kierunku ewoluuje platforma. Pomimo, że stale się rozwija część JSE, to główny nacisk, przynajmniej w tej wersji, został położony na architekturę JEE (Java Enterprise Edition), aplikacje i usługi webowe, lub ogólniej architekturę SOA (Service-Oriented Architecture).

Więcej o Callisto pisaliśmy już wcześniej w artykule "Callisto - Eclipse równa szeregi". Od tamtej pory trochę się zmieniło, pojawiło się po drodze kilka nowszych testowych wersji platformy, a prace nad nią weszły w ostatnią fazę. Także dodatkowe komponenty mające zostać udostępnione wspólnie z Eclipse 3.2 nabierają kształtów i są już dostępne w końcowych wersjach RC z prawie dopiętą na ostatni guzik funkcjonalnością. Pozostało jedynie wyłapanie błędów (chętni do testowania platformy mogą być zainteresowani trwającym jeszcze konkursem Callisto Simultaneous Release Bug Finding Contest) i optymalizacja kodu.

Co nowego przyniesie zaćmienie - Eclipse 3.2?

"Odświeżone" usługi webowe JAX-WS 2.0

Jeżeli natomiast chodzi o JEE 5, to na początku maja JCP (Java Community Process - organ pracujący nad standardami Javy) zatwierdził finalną wersję specyfikacji komponentów biznesowych nowej generacji - EJB 3. Nad JSR-220, bo taki kod ma ta specyfikacja, pracowali najwięksi, a wśród nich między innymi: IBM, Oracle, Google, Nokia, Novel, czy ASF (Apache Software Foundation). Na nową platformę biznesową nie składają się jednak tylko i wyłącznie komponenty EJB, jej kompletny skład opisuje specyfikacja JSR-244. Znalazły się tam jeszcze między innymi 'odświeżone' usługi webowe (Web Services - JAX-WS 2.0), czy komponenty do budowania aplikacji webowych JavaServer Pages 2.1 oraz JavaServer Faces 1.2. Z witryny firmy Sun Microsystems można już pobrać referencyjną implementację nowego standardu.

Wśród rozszerzeń ułatwiających znacznie pracę z Eclipsem, Callisto oferuje między innymi platformę do budowy aplikacji i usług webowych, narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika tych aplikacji, czy też rozszerzenie pozwalające na budowanie raportów.

Web Tools Platform (WTP)

Platforma może być użyta jako fundament do budowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na przykład firma BEA zamierza na jej bazie oprzeć swój produkt - BEA Workshop, rozszerzając jego funkcjonalność w oparciu o funkcje udostępnione przez WTP. W skład platformy w wersji 1.5 wejdą także trzy podprojekty:

- Web Standard Tools (WST), który tworzy wspólną infrastrukturę aplikacji i usług webowych.

- J2EE Standard Tools (JST), rozszerzenie służące do rozwijania aplikacji biznesowych Java Enterprise Edition. W obecnej wersji obsługuje ono standard J2EE 1.4 i tworzy podstawowy pakiet narzędzi do rozwijania aplikacji biznesowych.

-JavaServer Faces Tools (JSF), moduł do budowania aplikacji webowych przy pomocy technologii JavaServer Faces. Dzięki niemu uzyskujemy łatwiejszą obsługę projektów wykorzystujących JSF. Począwszy od kreatora konfiguracji, a kończąc na definiowaniu bibliotek z komponentami. Brakuje jedynie wizualnego projektowania stron.