Co nowego w biurze - OpenOffice 2.0

Można przyjrzeć się wreszcie, co nowego szykuje nam się w kolejnej wersji darmowego konkurenta Microsoft Office. Program OpenOffice wyrósł na bazie udostępnionych na zasadach open source źródeł programu StarOffice firmy Sun Microsystems.

Obecna wersja testowa oznaczona jest numerem 1.9.65, jednak finalnie otrzyma sygnaturę 2.0. Program bardzo dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów MS Office. Posiada funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. Znacznie poprawiono też szybkość uruchamiania i działania programów składowych pakietu w porównaniu z wersją 1.x.

OpenOffice Base

OpenOffice Base

W pakiecie znalazł się całkiem nowy program do pracy z bazami danych - OpenOffice Base. Współpracuje on z dołączoną do pakietu bazą HSQL Embedded i umożliwia projektowanie baz danych (tabel, zapytań, widoków, relacji, itd.), czy też tworzenie form, raportów. Pomocne przy tym są liczne kreatory, które znacznie upraszczają najczęściej wykonywane czynności. Wszystkie dane razem z raportami, formami, itd. są składowane w pojedynczym pliku, podobnie jak w Microsoft Access.

Program jest dostępny na platformy: Windows, Linux oraz Solaris (zarówno dla procesorów x86, jak i Sparc). O wszystkich nowościach czekających w wersji 2.0 możemy przeczytać tutaj.

Strona domowa OpenOffice.org


Zobacz również