Co nowego w panoramicznych LCD

Dominacja dużych LCD stała się faktem. Najchętniej kupowane są monitory panoramiczne o przekątnych powyżej 20 cali. Giganty stają na naszych biurkach, a rosnąca wydajność kart graficznych sprawia, że większość nowoczesnych komputerów nie ma problemów z obsługą wyświetlaczy oferujących wysoką rozdzielczość. Omawiamy nowości w monitorach panoramicznych i radzimy na co zwrócić uwagę przygotowując się do zakupu nowego LCD i towarzyszącej mu karty graficznej.

Dominacja dużych LCD stała się faktem. Najchętniej kupowane są monitory panoramiczne o przekątnych powyżej 20 cali. Giganty stają na naszych biurkach, a rosnąca wydajność kart graficznych sprawia, że większość nowoczesnych komputerów nie ma problemów z obsługą wyświetlaczy oferujących wysoką rozdzielczość. Modele 20-calowe dysponują rozdzielczością 1680x1050 pikseli.

Oczywiście, podczas prostych zadań biurowych nawet zintegrowany z chipsetem rdzeń graficzny zdoła wyświetlić obraz w takim trybie. Problemy do niedawna zaczynały się w momencie, gdy na wyświetlaczu tej wielkości chcieliśmy pograć w zaawansowane graficznie gry. Wtedy okazywało się, że karta graficzna nie wyświetli płynnie obrazu w pełnej rozdzielczości i przy wysokim poziomie szczegółowości. To sprawa o istotna, bo jedynie w tym trybie obraz ma optymalną jakość. W niższej rozdzielczości jest rozciągany do pełnego wymiaru matrycy, co bardzo pogarsza tę jakość.

Karta graficzna gwarancją sukcesu

Obecnie właścicielowi 20-calowego monitora LCD wystarczy naprawdę niedroga karta graficzna, która zapewni całkowitą płynność rozgrywki w zdecydowanej większości najnowszych gier, przez co rozumiemy wyświetlanie przynajmniej 30 klatek na sekundę. Testowane w redakcyjnym laboratorium modele z procesorami ATI Radeon HD 4830, a także GeForce 9600 GSO czy 9600 GT bez problemu radzą sobie w rozdzielczości 1680x1050, a ich ceny zaczynają się od 350 zł.

Co nowego w panoramicznych LCD

Ciekawy pod względem stylistycznym monitor Acer G24 idealnie komponuje się z komputerami Predator tego samego producenta

Do sprawnej współpracy z monitorami o 24-27-calowych przekątnych, prezentujących obraz w rozdzielczości 1920x1200 pikseli, potrzebna będzie jednak droższa opcja. Aby kupić bardzo udany model karty z procesorem Radeon HD 4850, który zapewni płynność obrazu 3D, trzeba wydać 450-500 zł.

Nowe gniazda audio-wideo

Elementem wyposażenia monitorów, który zbliża elektronikę użytkową i komputerowe monitory LCD, jest interfejs HDMI. Zazwyczaj towarzyszy mu cyfrowe złącze DVI. Jest od niego o tyle lepszy, że jednym kablem możemy przesłać zarówno sygnał audio, jak i wideo. Jeśli więc monitor dysponuje głośnikami, to nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kabla audio. Dodatkową zaletą popularyzacji interfejsów cyfrowych jest stosowanie protokołu HDCP, który Viście służy do zabezpieczenia materiałów filmowych przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Jeśli na monitorze zechcesz wyświetlić film z dysku Blu-ray, to HDCP będzie niezbędne. Obsługują je aktualnie zarówno gniazda HDMI, DVI jak i najnowsze Display Port.

Co to jest Display Port?

Interfejs cyfrowy HDMI, pozwalający na przesyłanie cyfrowego sygnału audio-wideo, stał się już dawno standardem w telewizorach, projektorach, kamerach cyfrowych HD i innych produktach elektroniki użytkowej. Niestety, względy cenowe wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i podjęto próby wprowadzenia kolejnego standardu cyfrowego, Display Port, który w stosunku do HDMI praktycznie nie oferuje... niczego nowego. Pozwala na to samo, lecz jak się można domyślać, identyczny z HDMI nie jest (nowe są wtyczki), a w obecnej postaci nie jest z nim kompatybilny. Dla użytkownika jest to całkowicie zbędny dodatek, lecz producentom pozwala minimalnie obniżyć koszty. Instalując interfejs HDMI, muszą uiszczać opłatę licencyjną w wysokości 0,04 dol. od gniazda + 10 tys. dolarów rocznie za każdy produkt. Niestety, dodatkowe koszty poniesie klient, który będzie po raz kolejny zmuszony do wymiany sprzętu (ewentualnie w przyszłości, gdy nowe wersje Display Port będą kompatybilne z HDMI, kupi drogą przejściówkę). Jako pierwszy Display Port wprowadził do swoich monitorów Dell, lecz w naszych testach tylko HP LP2480xz dysponował tym gniazdem. Co zabawne, znajdowało się tuż obok złącza HDMI, a więc koszt monitora nie tylko nie został obniżony lecz paradoksalnie wzrósł. W redakcyjnych testach pojawiło się już parę kart graficznych wyposażonych w Display Port, więc jeśli jednak chcielibyście wyposażyć się w monitor ze złączami nowego typu to możecie kupić odpowiedni sprzęt towarzyszący.

Ekologiczne monitory

Trudno o lepszy czas na promocję ekologicznych walorów monitorów niż czas kryzysu światowego. Wydawałoby się, że wyświetlacze o tych samych przekątnych ekranu, do pracy będą potrzebowały podobnych ilości energii. Nic z tych rzeczy, nasze laboratoryjne pomiary wykazały naprawdę spore różnice. Pobór mocy w stanie spoczynku można właściwie pominąć, bo nowoczesne panele na "standbye’u" wymagają najczęściej nie więcej niż 0,5-1 W. Istotne różnice pojawiają się podczas pracy. Aby móc precyzyjnie porównać pobór mocy poszczególnych modeli, parametr ten sprawdziliśmy w dwóch trybach. Pierwszy dotyczył monitorów, które były poddane fachowemu profilowaniu z użyciem odpowiedniego oprogramowania i kalibratora. Pozwoliło to ustawić jasność wszystkich urządzeń na 150 cd/m2, czyli optymalną do długotrwałej, codziennej pracy. Wyższa powodowałaby szybkie zmęczenie wzroku, a nawet szkodziła podczas patrzenia na monitor z niewielkiej odległości. Następnie zmierzyliśmy pobór mocy po ustawieniu maksymalnej jasności wyświetlacza (można to zrobić samemu w menu monitora albo wybrać jeden z trybów predefiniowanych przez producenta - Movie, Film lub np. Sport).

Co nowego w panoramicznych LCD

22-calowy bardzo udany monitor BenQ M2200HD oprócz obrazu dobrej jakości ma do zaoferowania zintegrowaną kamerkę internetową dobrej klasy

Nasze pomiary pokazują, jak duże mogą być różnice w poborze mocy między poszczególnymi modelami. Zebraliśmy w nim tylko monitory 24-calowe, aby uwypuklić istotę problemu. Najoszczędniej obchodzą się z prądem produkty Samsunga, BenQ-a i EIZO (w wypadku tego producenta dotyczy to nie wszystkich testowanych modeli, bo np. w grupie urządzeń 22-calowych FlexScan S2242W-H znalazł się na drugim krańcu zestawienia, pobierając najwięcej energii elektrycznej). Podsumowując: o ile dla użytkownika domowego ilość mocy pobieranej przez monitor ma duże, lecz nie kluczowe znaczenie, o tyle dla firmy używającej dziesiątków, a często setek paneli LCD różnice rzędu 50 W na urządzenie są istotne.

Rozdzielczość nie zawsze związana z przekątną

Co nowego w panoramicznych LCD

Wbudowany koncentrator portów USB to wygodny element wyposażenie. Do monitora możemy wygodnie podłączyć mysz, klawiaturę lub przenośny odtwarzacz multimedialny

Większość monitorów o tej samej przekątnej ekranu dysponuje identycznymi parametrami rozdzielczości: monitory 22-calowe charakteryzuje rozdzielczość 1680x1050 pikseli, a 24-27" 1920x1200 pikseli. Wśród modeli 22-calowych pojawiły się jednak takie, które wyłamują się z tego schematu. Monitory BenQ E2200HD i M2200HD mają nowe matryce 21,5-calowe (producenci opisują je jako modele 22-calowe), o rozdzielczości 1920x1080 pikseli (proporcje 16:9), a więc identyczne z tą, jaką mają filmy na płytach Blue-ray. Jeszcze większą ciekawostką jest monitor EIZO FlaxScan S2242W-H, który dysponując matrycą 22-calową, ma rozdzielczość 1920x1200 pikseli (16:10). Takich monitorów jest na razie niewiele, lecz warto o nich wiedzieć. Podobnych problemów nie ma z wyborem monitora 24-27-calowego. Wszystkie tego typu mają taką samą rozdzielczość, 1920x1200 pikseli. Ich obszar roboczy jest zatem taki sam, jak 22-calowego EIZO, różnica polega na wielkości pikseli tworzących obraz.

Testy 90 modeli monitorów LCD znajdziesz w Rankingu PC Worlda - Monitory LCD.